تبلیغات
شیراز من - مطالب اردیبهشت 1392
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392

نام گذاری معابر شیراز...نقش شهروندان چیست؟

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

کمیته ای‌‌ در شورای شهر شیراز بنام کمیته نام گذاری معابر با تشکیل جلساتی ، نام هایی را برای خیابان ها، معابر، پارکها و ... در شهر انتخاب و تصویب میکنند . اما به راستی‌ آیا نظر شهروندان در این نامگذاری‌ها لحاظ میشود؟ نقش شهروندان چیست؟ باید اذعان کرد چه بر اساس نظر سنجی وب سایت خود شورای شهر و چه با مراجعه به نظرات مردم می‌توان دریافت که میزان نارضایتی مردم از نحوه نامگذاری معابر شیراز قابل توجه است. گرچه شهروندان در این زمینه با انجام مکاتبه با این کمیته نام‌های زیبایی‌ را پیشنهاد میدهند اما گاهاً تصمیم‌های لحظه ای‌‌ و عجیب در انتخاب نام ها، مردم شیراز را به تعجب وا‌ میدارد. در اینباره کافیست تنها  به تعویض ناگهانی نامهای ٔپل دکتر حسابی‌ و بزرگراه آرین تنها چند روز قبل از افتتاح آنها اشاره کرد. در حالی‌ که این پروژه‌ها چند سال با این اسامی در حال ساخت بوده اند و شهروندان به خوبی‌ به این نام‌ها عادت کرده اند، حال چرا باید به ناگهان اسامی دیگری جایگزین آنها شوند؟ اسامی انتخاب شده جدید که ارزشی هم هستند میشد در معابری که فاقد نام هستند به کار گرفته شوند نه در جائی‌ که خودش اسم مناسب دارد. این نحوه نامگذاری باعث میشود برخی‌ از نامهای خوب هیچگاه توسط شهروندان مورد استفاده قرار نگیرند . ضمنا کمیته نامگذاری برای یکبار هم که شده باید توضیح دهد که نظر شهروندان و موافقت یا مخالفت عمومی‌ با نامهای انتخابی چقدر اهمیّت دارد. ضمن اینکه شهردار شیراز هم باید به این موضوع حساسیت بیشتری نشان دهد و در کنار انتخاب سایر اسامی ، اجازه ندهد نام‌های ایرانی‌ مورد غفلت یا تغییر بی‌ دلیل واقع شوند.


سه شنبه 31 اردیبهشت 1392

نیازهای شیراز،،، دنیای سافاری

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

شهردار شیراز چندی قبل گفت " شیراز میتواند مقصد اول گردشگران در کشور باشد " ...

در حال حاضر جاذبه‌های توریستی متنوعی در زمینه‌های مذهبی‌، تاریخی، فرهنگی‌ و طبیعی در شیراز وجود دارد که به جذب گردشگر و رونق اقتصادی شهر کمک می‌کند. اما در بخش مکان‌های مدرن گردشگری شیراز نیاز به پیشرفت شایان توجهی‌ دارد. یکی‌ از این مکان‌ها که میتواند جاذبه زیادی ایجاد کند سافاری یا دنیای حیوانات است. سافاری حیوانات معمولاً شامل ۲ بخش است. در بخش اول حیوانات مختلف در بخش هایی که همانند زیستگاه‌های طبیعی آنهاست آزادانه قرار داده میشوند و بازدید کنندگان با خودرو هایی در مسیر مشخص به میان آنها رفته و لحظات جذّاب و پر هیجانی را تجربه میکنند. بخش دوم به شوی حیوانات مختلف مربوط میشود. در این بخش می‌توان به شوی دلفین‌ها و سایر حیوانات آبی‌، نمایش تمساح‌های قول پیکر، نمایش پرندگان و خزندگان و ...اشاره کرد. سافاری حیوانات همواره از نظر وسعت و پهناوری از باغ وحش‌های معمولی‌ بزرگتر و از نظر ایجاد جذابیت و جذب گردشگر موفقتر می‌باشد. این مکان گردشگری عموما در حاشیه یا اندکی‌ بیرون از شهرهای بزرگ ساخته میشود. نمونه موفق سافاری حیوانات در شهرهای بانکوک و سنگاپور ساخته شده اند که این دومی‌ شبانه روزی می‌باشد و توانسته اند رونق بسیار زیادی در بخش جذب گردشگر را موجب شوند. دنیای سافاری حیوانات از جمله ایده هایی است که با توجه به اقلیم شیراز و فراوانی‌ گونه‌های جانوری در کشورمان میتواند مورد توجه و برنامه ریزی قرار بگیرد. با توجه به در آمد زایی بالای چنین طرحی شهرداری میتواند با مشارکت بخش خصوصی و همکاری متخصصین برجسته داخلی و خارجی‌ نسبت به ساخت یک سافاری پیشرفته در اطراف شهر اقدام و بخشی از کمبود فضاهای مدرن تفریحی، گردشگری شیراز را بر طرف سازد. 


دوشنبه 30 اردیبهشت 1392

شهردار شیراز...ماندن یا رفتن؟ مساله این است!

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

دو سال و نیم قبل بود که شورای شهر شیراز اندکی‌ پس از برکنار کردن مهران اعتمادی از مقام شهردار شیراز، مهندس علیرضا پاک فطرت را به این سمت برگزید. شهردار جدید در مدت کوتاهی‌ توانست با ایجاد تحول و تحرک در پروژه‌های عمرانی توجه و حمایت شهروندان و دلسوزان شهر را جلب کند. آمدن علیرضا پاک فطرت خون تازه ای‌‌ در رگ شهر جاری کرد و اینک بعد از ۲ سال و نیم و در پایان شورای سوم ، همگان عملکرد شهردار را به نقد نشسته اند و نه شهروندان نه خود شهردار نمی‌داند بعد از آغاز شورای چهارم باز هم در سمت خود ماندنی است یا رفتنی؟ خصوصیات مثبت شهردار در این مدت، تحرک بخشی به پروژه‌های عمرانی، دید باز و نگاه روشن به مدیریت شهری و آینده نگری برای شهر بوده است. اما در کارنامه ایشان نکات منفی‌ نیز دیده میشود. عدم توجه به توسعه کمی‌ و کیفی‌ فضای سبز و بوستان‌ها و مکان‌های تفریحی ، ضعف و کم تحرکی در بخش زیبا سازی و نور پردازی، انتخاب بعضی‌ افراد کم توان و ضعیف به عنوان شهرداران مناطق و مدیران شهرداری، ضعف در بهسازی معابر، پیاده رو سازی و آسفالت خیابان‌ها و...از جمله انتقادات شهروندان به ایشان است. در یک کلام می‌توان گفت شهردار فعلی‌ همه جانبه نگر نیست چرا که نمی‌توان شهری مانند شیراز را فقط با تکیه بر چند ٔپل و تقاطع چند سطحی به پیش برد و برای رسیدن به شهر آرمانی باید به پیشرفت و توسعه در همه بخش‌ها به صورت یکسان و پر قدرت پرداخته شود. با همه این مسائل باز هم به نظر می‌رسد مهندس پاک فطرت در حال حاضر بهترین گزینه برای اداره شهر است چرا که ۲ سال و نیم زمان کافی‌ برای تحول سازی در شهر نیست. ایشان نیز باید با توجه بیشتر به نظرات شهروندان و کارشناسان و ترمیم نقاط ضعف و منفی‌ و همچنین افزایش توان فنی و کیفی‌ پروژه‌های شهری امید را دوباره در دل‌ شیرازیها زنده کنند. شیراز هنوز در بسیاری بخش‌ها دارای عقب ماندگی‌های مزمن است . مردم انتظار دارند شهردار همان تحرک و جنب و جوش ماه‌های اول کارشان را در همه بخش‌های فعالیت شهرداری به منصه ظهور برسانند. شما شهروند عزیز هم پیرامون عملکرد ایشان و بحث ماندن یا تغییر شهردار فعلی‌ نظرات خود را بیان نمایید.


یکشنبه 29 اردیبهشت 1392

لزوم ۳ شیفته شدن پروژه ای‌‌ ملال آور

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

شاید تا کنون شهروندان شیرازی درد و رنج اجرای هیچ پروژه ای‌‌ را به اندازه پروژه ستار خان احساس نکرده باشند. قرار گرفتن این پروژه در یکی‌ از پر تردد‌ترین نقاط شهر از یک طرف و اجرای بد و مدیریت ضعیف در روند ساخت، کار را به جائی‌ رسند که کاسه صبر خیلی‌ها لبریز و نارضایتی بسیاری از شهروندان را موجب شد. مشکل و اشتباه اصلی‌ شهرداری در این پروژه این بود که ابتدا نسبت به جابجایی تدریجی‌ تاسیسات زیر زمینی‌ این منطقه اقدام نکرد و وقتی‌ که پیمانکار کار را آغاز کرد و هر ۴ طرف خیابان را به هم ریخت ، تازه تملک‌های باقیمانده و جابجایی تاسیسات آغاز شد! و این نقطه را به آشفته بازاری تبدیل کرد. به هر حال این پروژه بعد از گذشت حدود ۱۵ ماه  به پیشرفت ۴۵ درصدی رسیده است. در این شرایط کار کردن در یک شیفت ، همچنان بر نارضایتی مردم و طولانی‌ تر شدن پروژه خواهد افزود. خواست عمومی ، ۳ شیفته شدن عملیات اجرائی و به سامان رسیدن هر چه زودتر این تقاطع ۳ سطحی است. البته شهردار شیراز قول افتتاح آن را در ۶ ماه اول سال داده است اما....!


یکشنبه 29 اردیبهشت 1392

درد مضاعف معلولین در شهر

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

در تعریف مدیریت شهری در کشورهای پیشرفته جهان، یک فرد معلول باید بتواند از تمام امکانات شهری اعم از فروشگاه‌ها ، بانک ها، پیاده رو ها، پارکها و...به راحتی‌ و بدون هیچ مانع استفاده کند و هیچ مشکلی‌ نباید سدّ راه او باشد. بدین منظور نزدیک‌ترین فضاهای پارکینگ به درب ورودی هر فروشگاه و اداره با نصب تابلو مخصوص به پارک کردن خودروهای معلولین اختصاص داده میشود و پارک کردن خودروهای افراد سالم در این مکانها جریمه سنگینی‌ برای آنها به همراه دارد. علاوه بر آن، پیاده روها، معابر و گذرگاه‌ها به شکلی‌ مناسب سازی میشوند که عبور از آنها با ویلچر برای هر فرد معلول به اسانی‌ امکان پذیر باشد. در این کشورها اگر یک فرد معلول در یک پیاده رو یا پارک به مشکل بر خورده و نتواند به راحتی‌ عبور کند میتواند با شکایت از شهرداری غرامت قبل توجهی‌ دریافت نماید. اما در شهرهای کشورمان و بخصوص شیراز اهمیت لازم به رفت و آمد این عزیزان داده نمی‌شود. گر‌ چه اخیرا تک‌ حرکت‌هایی‌ آغاز شده و اندکی‌ از معابر مناسب سازی میشوند اما ناهمواری معابر و پیاده رو‌ها به شکلی‌ است که نمی‌توان تصور کرد یک معلول با ویلچر حد اکثر بتواند بیشتر از ۵۰ متر در شهر حرکت کند و حتما به مشکل و مانع بر خواهد خورد. شهرداری می‌بایست به هنگام پیاده رو سازی و خیابان سازیهای جدید یا نوسازی معابر قدیمی‌ با روشهای استاندارد و مخصوص، به مناسب سازی مسیرها برای تردد آسان معلولان بپردازد. یک معلول باید بتواند به همان اسانی‌ یک فرد عادی در همه نقاط شهر رفت و آمد کند. این امر همچنین باید در ادارات، سازمانها و بانکها نیز لحاظ گردد.


شنبه 28 اردیبهشت 1392

اولین و سومین حرم اهل بیت (ع)

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

شیراز از قدیم الایام دارای القابی همچون " شهر گل‌ و بلبل" ، " پایتخت فرهنگی‌" ، " شهری زیباتر از گل‌ "، " شهر شعر و ادب " بوده است و در کل کشور شیراز را به این عناوین می‌شناسند. اخیرا متولیان شهر تصمیم گرفته اند این نامها را به " شهر حرم سوم اهل بیت " تغییر دهند. خب تا اینجای کار انسان گمان می‌کند این تغییر عنوان و انتخاب عنوانی ارزشی برای شهر برای رسیدگی و پیشرفت بیشتر به شیراز است. اما متأسفانه عدّه ای‌‌ با استفاده از این عنوان در هر شرایطی سعی‌ در عقب نگه داشتن شهر را دارند. اگر در این زمینه به مشهد که اولین حرم اهل بیت بوده و از لحاظ تقدس و جنبه مذهبی‌ از شیراز بسیار بالاتر است نگاهی‌ بیندازیم میبینیم که این موضوع نه تنها باعث عقب نگه داشتن آن شهر نشده بلکه مدیران و تصمیم سازان شهری با درایت و دیدی روشن اسباب پیشرفت روز افزون این شهر زیبا را فراهم آورده‌اند. ساخت تفریح گاه‌های متعدد و پرهزینه، بزرگراه‌ها و تقاطع‌های چند طبقه، پروژه‌های زیباسازی و کارناوال‌های شاد، جذب سرمایه گذران برجسته و احداث پروژه‌های مدرن نظیر شهر رویایی پدیده و پارک‌های آبی همگی‌ گواهی بر این است که مشهد، اولین حرم اهل بیت قدم در مسیر پیشرفت و توسعه همه جانبه و نشاط سازی در بین شهروندان خود گذاشته است . اما برخی‌ جریان‌ها در شیراز معتقدند چون اینجا حرم سوم اهل بیت است نباید در آن برج و آسمان خراش ساخته شود و حتا سرمایه گذار را از شیراز فراری میدهند. آنها حاضر نیستند مکان‌های مهم تفریحی که شیراز فاقد آن است ساخته شود و با ایجاد شادی و نشاط مشروع  برای شهروندان مخالفند. اینان حتا احداث مجموعه خلیج فارس که در صورت اجرای کامل افتخار نسبی‌ برای شهر محسوب میشود را نشانه‌ غرب زدگی و انحراف دانستند و استاندار و شهردار را به خاطر شرکت در مراسم افتتاح این پروژه سرزنش کردند! خطّی از این جریان فکری متاسفانه در خود شهرداری و شورای شهر هم رخنه کرده و یکی‌ از این آقایان در جلسه شورای شهر با صراحت می‌گوید : " چرا می‌خواهید در ورودی شیراز نمادهای سبز بسازید، چه کسی‌ گفته شیراز شهر سبز است؟ اینجا سوم حرم اهل بیت است! " ... کاش این بزرگواران درک میکردند این ۲ مقوله هیچ تضادی با هم ندارد و اگر قرار است شیراز سوم حرم باشد باید مثل اولین حرم ( مشهد) روز به روز زیباتر و پیشرفته تر شود تا مسافران و زائران بیشتری را جذب کند. این طرز تفکر افراطی باعث شد چند سال قبل جشنواره بالنها در شیراز با شکست مواجه و در سکوت انجام شود و پس از آن هم کسی‌ جرأت نکرد مانند شهرهای دیگر کارناوال گل‌، جشنواره‌های بزرگ نوروزی، فستیوال‌های بین‌ المللی،برنامه‌های بزرگ نور افشانی و کلا برنامه‌های شاد و نشاط بخش در شیراز ترتیب دهد. خود معاونت فرهنگی‌ شهرداری در روز شیراز برنامه هایی در حد و اندازه یک شهر ۵ هزار نفری اجرا کرد نه در حد و شأن یک کلانشهر بزرگ و حرم سوم اهل بیت. برخی‌ افراطیون باید بپذیرند شیراز هم میتواند حرم سوم اهل بیت باشد و همزمان شهر گل‌، شهر سبز و شهر فرهنگ و ادب...پس بیایید و تفکرات پوچ را کنار بگذارید و همانند شهر مذهبی‌ مشهد، راه را برای پیشرفت، توسعه، مدرن سازی و شادی افزایی در شهر شیراز باز کنید. همه اینها با حفظ قداست و جنبه ارزشی شهر میسر است . باور کنید اصرار بر عقب نگه داشتن و خمودی شهر هیچ تناسبی با شعار سومین حرم اهل بیت ندارد .


شنبه 28 اردیبهشت 1392

لزوم بازنگری در احداث ٔپل‌های عابر پیاده

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

وقت و هزینه ای‌‌ صرف میشود، بخشی از خیابان کنده کاری میشود، زحمتی کشیده میشود تا سرانجام یک ٔپل هوایی عابر پیاده احداث و آماده استفاده شود... اما این پلها چقدر کارایی درد؟ انگار استفاده از این پلها برای بعضی‌‌ها هیچ جاذبه ای‌‌ ندارد و فرهنگ شهروندی آنها ایجاب می‌کند هر جور شده حتا به قیمت پریدن از روی نرده‌ها ، تن‌ به استفاده از ٔپل عابر پیاده ندهند! بیشتر افراد بالای ۵۰ سال هم که تکلیفشان مشخص است...به علت مشکلات جسمانی نظیر پا درد و کمر درد توان بالا و پائین رفتن از این همه پله را ندارند و به جستجوی راهی‌ ساده تر برای عبور از عرض خیابان میگردند...با این شرایط تنها یک راه باقی‌ می‌ماند که استفاده از آن در اکثر شهرهای بزرگ جهان متداول شده است : نصب پلّه برقی‌ یا همان مکانیزه کردن پلها. این روش  استفاده از ٔپل را برای عابرین تسهیل می‌کند و به نوعی آنها را به اینکار تشویق می‌کند. گرچه هزینه احداث ٔپل‌های مکانیزه بیشتر است اما با شرایط موجود، این روش تنها راه افزایش کارایی آنها محسوب میشود. در حقیقت احداث ٔپل عابر پیاده با روش قدیمی‌ دیگر پاسخ گو نیست و حتا اگر در سال بجای ۱۰ ٔپل معمولی، ۵ ٔپل مکانیزه احداث شود قطعاً استفاده کنندگان بیشتری خواهد داشت و نتیجه مطلوبتر خواهد بود. جهت صرفه جوئی در برق مصرفی پلّه برقی‌، در مقابل آن چشم الکتریک نصب میکنند تا فقط هنگامی که شخصی‌ جهت استفاده به آن نزدیک میشود بکار بیفتد و در بقیه زمانها خاموش باشد. امید که روشهای احداث این پلها در شیراز مورد بازنگری و تجدید نظر قرار بگیرد.                                                 


جمعه 27 اردیبهشت 1392

میزان پیشرفت یک ماهه و کلی‌ پروژهای شیراز

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

میزان پیشرفت فیزیکی‌ برخی‌ پروژه‌های در حال اجرا در کلانشهر شیراز در یکماهه ۱۵ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت ، و همچنین کًل پیشرفت کارها تا کنون به شرح زیر است :

پل روگذر چمران : ۴ درصد ، و کل پیشرفت : ۵۴ درصد

پل معالی آباد : ۲.۵ درصد ، و کل پیشرفت : ۷۲.۵ درصد

تقاطع ستارخان : ۳ درصد ، و کل پیشرفت : ۴۴ درصد

پل کابلی ولی‌ عصر : ۱ درصد ، و کل پیشرفت ۱۷ درصد

زیرگذر دلگشا : ۲ درصد، و کل پیشرفت ۲۲ درصد

پل احسان: ۵ درصد، و کل پیشرفت ۳۵ درصد

پارکینگ خلدبرین: ۱.۵ درصد، و کل پیشرفت ۵۳.۵ درصد

پارکینگ نشاط: ۱ درصد، و کل پیشرفت ۲۳.۵ درصد

پارکینگ فخر آباد: ۱ درصد ، و کًل پیشرفت ۴۲ درصد

همونگونه که می‌بینید برخی‌ پروژه هایی که حدود ۱ سال از آنها می‌گذرد مانند ولی‌ عصر ، ستار خان، احسان و دلگشا هنوز به ۵۰ درصد پیشرفت هم نرسیده اند و همچنین پارکینگ‌های در حال ساخت با سرعت کمی‌ پیش میروند. با این شرایط شهرداری شیراز باید با بازنگری در روند اجرای پروژه‌ها سرعت اجرای آنها را افزایش بدهد تا رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده محقق شود.

 


جمعه 27 اردیبهشت 1392

مدرن سازی شهر

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

شیراز به عنوان یکی‌ از مقاصد مهم توریستی ایران می‌بایست برای همراهی و هماهنگی‌  با قافله پیشرفت همه جانبه به مدرن سازی شهری توجه نماید. شکی نیست که این مبحث هیچ تضادی با معماری و فضا سازی‌های سنتی ایرانی‌ و اسلامی ندارد و کسی‌ به دنبال آن نیست که فضاهای اصیل و سنتی‌ را از طراحی‌ها و ساخت و ساز‌های شهری حذف کند. اما به منظور بروز رسانی منظر شهری  و ایجاد تنوع و جذابیت در محیط‌های شهر می‌توان تلفیقی از فضاها و معماری سنتی را در کنار مدرن سازیهای زیبا در شهر ایجاد کرد. به پاره ای‌‌ از پیشنهادات و ایده‌ها در امر مدرن سازی شهر شیراز اشاره می‌کنیم:                                            

۱.ساخت و نصب المانهای مدرن در سطح شهر مثل المانهای نورانی، المان‌های دیجیتال، المانهای علمی‌ تخیلی‌، المانهای هنر مدرن و .... با بررسی المانهای موجود به وضوح عدم توجه به ساخت المانهای مدرن در شهر را می‌توان دید.

۲. مدرن سازی بخشی از مبلمان شهری نظیر صندلی ها، ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس و ... با ایده‌های خلاقانه

۳.ایجاد نمایشگاه دائمی هنرهای مدرن در شهر که در آن آثار و ایده‌های طراحان هنر مدرن از سراسر جهان به نمایش در بیاید.

۴. استفاده از معماری مدرن در بعضی‌ از ساختمان  های شهر.

۵. هوشمند سازی و مدرن سازی برخی‌ پیاده رو‌ها و معابر عبور عابرین.

بی‌ گمان شیراز با تلفیقی صحیح و هنرمندانه از طراحی‌ها و معماری اصیل ایرانی‌ اسلامی در کنار نمادها و طراحی‌های مدرن, بسیار چشم نواز تر از شکل فعلی‌ خواهد شد. این تلفیق باعث میشود ضمن حفظ هویت اصیل و ایرانی‌ شهر، مدرن سازیها جذابیت مضاعفی در محیط‌های شهر ایجاد کنند.                                                                                                                


چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392

نورپردازی...نیاز جدی، چالش بزرگ

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

آفتاب که پائین میرود، غروب که میشود و دامن شب که گسترده میشود بیشتر زیبایی‌‌های شیراز که در روز با غرور جلوه گری میکنند در تاریکی‌ فرو میروند و محو میشوند. سالیان سال غفلت از نورپردازی فضاهای شهری شیراز باعث گردیده است که شب‌های شهرمان از نظر زیبایی‌ و درخشندگی نه تنها به کلانشهر‌های بزرگ بلکه به بسیاری از شهرهای معمولی هم قافیه را باخته باشد ! در مدیریت و زیبایی‌ شناسی‌ نوین شهری جهان، نور پردازی در شب به عنوان مهم‌ترین فاکتور در مبلمان و زیباسازی به شمار رفته و نوآوری‌ها و برنامه ریزیهای متعددی روی آن صورت می‌گیرد. اما در شیراز حکایت به گونه دیگری است و این مبحث همواره به عنوان یک کار حاشیه ای‌‌ و کم اهمیت به شمار میرود. در سالیان اخیر که بسیاری از شهر‌های ایران به نورپردازی‌های زیبا دست زده اند، در شیراز فقط چند پروژه کوچک و کم رمق در این زمینه اجرا شده که متأسفانه از صلابت، سلیقه و گستردگی لازم به دور بوده است. نمونه آن را در پروژه نورپردازی اخیر در بلوار جمهوری می‌توان دید که جای سلیقه در آن خالیست و با نصب چراغ‌های کم نور و یکرنگ، کار در عمل زیبا از آب در نیامده است. عجیبتر آنکه بعضی‌ پروژه‌های نور پردازی در شیراز بعد از ۲، ۳ ماه یا خراب و خاموش میشوند یا لامپهای آن سوخته و کلا هیچ اثری بر درخشندگی شهر ندارند. از این نمونه می‌توان به زیرگذر ٔپل زرگری و پلهای هوایی عابر پیاده در بلوار مدرس اشاره کرد که با وجود اجرای نورپردازی، چراغها یا همیشه خاموشند یا بیشتر آن‌ها سوخته است ! بهار حال آنچه مسلم است شهرداری شیراز در مبحث نورپردازی باید روشهای خود را به کًل تغییر داده و توان اجرائی خود را قدرت ببخشد. شیراز نیازمند رویکرد جدیدی در این حوزه است . آنچه تاکنون به خوبی‌ انجام نشده و باید در سال ۹۲ که سال " نهضت زیبا سازی " است با سرعت و کیفیت اجرا شود شامل نورپردازی فضاهای سبز و به خصوص درختان با چراغهایی رنگی‌ از کف و بدنه، نورپردازی بدنه و پایه‌های پلها و همه سطوح تقاطع‌های غیر همسطح، چراغانی بدنه‌های درختان و سقف خیابانها - البته با چراغهای مدرن و جدید، نه لامپهای رشته ای‌‌ قدیمی‌ که به کًل منسوخ شده اند- ، نصب نمادهای نوری رنگارنگ در نقاط مختلف شهر، نورپردازی  المانهای نصب شده در شهر،نورپردازی رنگی‌ بخش هایی از رودخانه خشک و...می‌باشد. لازم به تکرار است که امروزه نورپردازی به صورت یک هنر و علم در آمده و در این راه باید از کارهای سطحی، محدود ، بی‌ ارزش و ابتدایی پرهیز کرد . شهرداری شیراز میتواند از تجربیات موفق شهرهائی نظیر تهران و کیش و حتا کلان شهرهای بزرگ جهان در این زمینه بهره بجوید . به امید اینکه این تاریکی‌ و سردی از شبهای شیراز رخت بر بسته و جلوه زیبای نور‌های رنگی‌ با طراحی چشم نواز و درخشندگی منحصر به فرد جایگزین آن شود.


سه شنبه 24 اردیبهشت 1392

گزارش تصویری باغ زیبای جهان نما

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

شیراز به باغهای زیبا و تاریخی‌ خود میبالد و گردشگران در سفر به این شهر ساعاتی را در فضای رویایی و خاطره انگیز این باغ‌ها با آرامش سپری میکنند. یکی‌ از این باغها باغ جهان نماست که در اختیار سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بوده و جا دارد با راه اندازی ابنماهای موجود در این باغ و احداث چند آبنمای سنتی دیگر زیبایی‌ آن را دوچندان کرد.


سه شنبه 24 اردیبهشت 1392

کلنگ زنی‌ نمایشی یک پروژه کلان

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

اعلام خبر احداث پروژه بزرگ برج تاریخ ایران در بلوار چمران جنوبی باعث خرسندی شهروندان شیرازی گردید. این پروژه از آن دست پروژه هاییست که شیراز تشنه و نیازمند آنهاست و همگان سالها منتظرند تا با تحولات اینچنینی چهره پایتخت فرهنگی‌ ایران دگرگون شود...اما حکایت کلنگ زنی‌ این پروژه هم شنیدنی و هم تأسف بر انگیز است. این پروژه در حالی‌ تا ۱۰ روز دیگر کلنگ زنی‌ میشود که خود شهردار و اعضای شورای شهر اعتراف کرده‌اند که این کلنگ زنی‌ کاملا نمایشی و تشریفاتی است و به این زودیها خبری از آغاز به کار ساخت آن نخواهد بود! ...باید به این آقایان برای آماده کردن چنین طرحی خسته نباشید گفت اما باید پرسید به کجا چنین شتابان؟! پروژه ای‌‌ که هنوز ۷۵ درصد زمین مورد نیاز آن تملک نشده و اصلا مجری آن معلوم نیست چرا باید کلنگ زنی‌ شود؟ شهردار شیراز در جلسه شورای شهر تلویحا از ساخت این پروژه توسط شهرداری طفره میرود و از نظام مهندسی‌ ساختمان می‌خواهد آن را اجرا کند! چرا باید با یک کلنگ زنی‌ تبلیغاتی انتظاری طولانی‌ برای شهروندان ایجاد کرد؟ آن هم درباره طرحی که نه کارفرمای آن مشخص است، نه پیمانکار ، و نه زمین‌ها یش تملک شده...چنین وعده‌ها و کارهای نمایشی نه تنها برای بانیان آن امتیاز و افتخاری محسوب نمی‌شود بلکه باعث بدبینی و ناامیدی شهروندان خواهد شد. چنین پروژه عظیمی‌ که افتخار ملی‌ محسوب میشود ، می‌بایست پس از تملک حد اقل ۶۰ درصد زمینهای مورد نیاز و با آمادگی کامل و برنامه زمان بندی مشخص کلنگ زنی‌ و آغاز شود تا نتیجه کار برای شهر پیروزمندانه و غرور آفرین باشد. پس آقایان حالا که هیچ چیز آماده نیست و قرار نیست احداث این پروژه آغاز شود کلنگ را زمین بگذارید! و بجای کارهای نمایشی به تعیین تکلیف تملک‌های لازم و آماده کردن دقیق شروع واقعی مراحل ساخت مشغول شوید. باور کنید شیراز جائی‌ برای پروژه‌های به بن بست رسیده ندارد. پس باید ابتدا مشکلات و بن‌بست‌های پیش روی این طرح بررگ شهری را برطرف کرد تا به محض کلنگ زنی‌ اجرای کار آغاز شود.


دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

نظر سنجی

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

در اولین نظر سنجی وبلاگ " شیراز من " شرکت کنید

همراهان عزیز. اولین نظر سنجی این وبلاگ پیرامون کیفیت آسفالت خیابانها و کف فرش پیاده روهای شیراز انجام می‌گیرد. لطفا نظر خود را در بخش نظر سنجی در سمت راست همین صفحه اعلام فرمائید.

" شیراز شهر پیشرو، شهر آرمانی "


یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

نگاهی‌ به پروژه بزرگ تونل و بزرگراه کوهسار

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

پروژه عظیم بزرگراه کوهسار از میدان جام جم آغاز و به موازات بلوار چمران ادامه یافته و نهایتا در فاز نهایی به کمربندی شیراز متصل میگردد. فاز اول این پروژه از سال ۱۳۸۷ آغاز گردیده است. اما از همان آغاز با مشکلات معارضین و تملک روبرو بود. با حل بخشی از این مشکلات حفاری تونل‌ها سرعت بیشتری گرفت . شهرداری شیراز اجرای این پروژه را به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار کرده است. نقطه آغاز فاز اول این مسیر در میدان جام جم جاییست که در حال حاضر زمین ورزش صداو سیما قرار دارد که باید تملک شده و در این نقطه یک تقاطع غیر همسطح احداث و مسیر به سمت تونل‌های دوقلو هدایت میشود. طول تونلها حدود ۱ کیلومتر در هر سمت است که البته در آغاز قرار بوده حدود ۲ کیلومتر باشد. بعد از خروج از تونل ، مسیر با احداث بزرگراه کوهسار تا رسیدن به تونل‌های ایمان ، بر فراز باغ رویا در بلوار چمران ادامه می‌یابد و به ٔپل روگذر چمران وصل میشود. در حال حاضر و با گذشت ۵ سال از شروع اجرا ، حفاری و احداث تونل‌ها پایان یافته و در مرحله ساخت ورودیها و زیرسازی قرار دارد. پس از خروج از تونل ، بزرگراه کوهسار در حال ساخت می‌باشد. بنابر اعلام معاونت فنی و عمرانی ، تا اواخر بهار سال ۹۳ کار احداث این تونلها و بزرگراه کوهسار به پایان رسیده و آماده بهره برداری میشود. البته هر چه زودتر باید تملک‌های لازم به خصوص در نقطه آغاز این مسیر انجام گرفته و تقاطع غیر همسطح جام جم نیز آغاز شود تا در پایان بهار سال آینده فاز اول این پروژه مهم ترافیکی و عمرانی حد فصل تپه تلویزیون تا باغ رویا چمران قابل بهره برداری باشد. برای فاز ۲ این مسیر از باغ رویا چمران تا کمر بندی هنوز غیر از طراحی کاری انجام نشده است.


یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

وعده شهردار درباره بازارچه گل‌ و گیأه

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

چندی قبل مطلبی پیرامون زمین گیر شدن پروژه بازارچه گل‌ و گیاه واقع در بلوار بعثت در وبلاگ " شیراز من "منتشر کردیم که با استقبال شهروندان و اصرار به پیگیری علت تاخیر در اجرای کار مواجه شد. خوشبختانه این پیگیری نتیجه داده و دیروز شهردار شیراز اظهار داشت این بازارچه تا ۶ ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید و سازه آن سازه سبک خواهد بود. گرچه وعده آغاز به کار این پروژه جای خوشحالی‌ است اما مجریان کار و شهردار شیراز باید بدانند حالا که قرار است بعد از سالیان سال این کار در شیراز انجام گردد می‌بایست پروژه ای‌‌ زیبا، مجهز و منحصر بفرد اجرا شود و باعث عزّت و آبروی شیراز شهر گل‌ و بلبل باشد. در این راه باید از اجرای سبک و رفع تکلیفی خودداری شده و تک تک مراحل طراحی، انتخاب مصالح، اجرا و ساخت، تجهیز و محوطه سازی‌ها و امکانات جانبی با دقت، وسواس و بهره مندی از متخصان برجسته داخلی‌ و خارجی‌ انجام پذیرد.


یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

نیازهای شیراز،،،،تله کابین

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

شیراز از بسیاری امکانات تفریحی، گردش گری و هر امکانی که بتواند توریست زایی کند و گردشگر را از شهرهای دیگر به شیراز بکشاند محروم است و سالیان سال هم محروم بوده....در کنار سایر نداشته‌ها باید تله کابین بزرگ و مجهز را هم به عنوان پروژه ای‌‌ فراموش شده در اولویت قرار داد... باز هم عقب افتادیم...! تهران، اصفهان، مشهد، نمک آبرود و ... پیش از ما با احداث تله‌کابین و تفریح گاه ها و امکانات مکمل در اطرافش به مسیر مدرنیزه کردن شهرشان و درآمدزای پأیدار قدم نهاده اند....اما در شیراز همچنان کار در حد طرح ، مصاحبه، جلسه، جستجوی سرما‌یه گذار ، جستجوی زمین و ....باقی‌ مانده است...مگر تک تک مدیران شهر از کمبود فضاهای مدرن برای شهروندان و گردشگران گلایه ندارد. پس چرا دست روی دست به تماشا نشسته ایم ؟ شهرداری این گونه پروژه‌ها را به حضور سرما‌یه گذار منوط می‌کند و توپ را در زمین حریف میفرستد. حال اگر سرمایه گذار پیدا نشد شهرداری شیراز نباید در راستای توسعه و احداث گردشگها و مناطق تفریحی جدید کار را تمام شده یا به بن بست رسیده فرض کرده و بگوید که قدرتش را نداریم...در کلانشهر شیراز چنین پروژه‌های عظیمی‌ باید در دست مدیران قوی و با بودجه شهرداری یا اخذ وام برای بخشی از کار به سرعت اجرائی و یک منطقه نمونه تفریحی برای مردم شیراز ایجاد شود.


شنبه 21 اردیبهشت 1392

رودخانه خشک شیراز...رویا‌های غیر واقعی!

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

ساماندهی رودخانه خشک کم کم به یک رویای محال برای شهروندان شیرازی تبدیل شده است. رودخانه ای‌‌ که در بعضی‌ زمانهای سال نقش مهمی‌ در هدایت آبهای سطحی و بارندگی ایفا می‌کند اما در بسیاری ماه‌های سال خشک و بی‌ اثر در دل‌ شهر به تماشای شهروندان نشسته است! بر کسی‌ پوشیده نیست که این رودخانه میتواند همزمان علاوه بر نقش آفرینی در مهار و هدایت آبهای سطحی ، نقش‌های مهم دیگری در رونق شهر، گردشگری و حتا ترافیکی ایفا نماید. در این باره عموماً ۲ فرضیه وجود دارد. فرضیه اول: احداث بزرگراه بصورت ٔپل روگذر بر فراز رودخانه خشک با تعدادی رمپ ورودی و خروجی به خیابان‌های اطراف که در هدایت و بهبود ترافیک شهر اثر گذاری فراوانی‌ خواهد داشت. البته این فرضیه مخالفینی هم دارد. آنها معتقدند اینکار به معنای کشاندن ترافیک و ماشینهای بیشتر به این نقطه شهر خواهد بود و ترافیک را بهبود نخواهد بخشید...فرضیه دوم: تبدیل این مسیر به فضای گردشگری و تفریحی با تامین آب دائمی، احداث فضاهای تفریحی، قأیقرانی ، رستوران ،پارک و ... در حاشیه. این کار احداث پارکینگهای طبقاتی و پارکینگ‌های مکانیزه بر فراز رودخانه را می‌طلبد تا این فضای تفریحی باعث تجمع نا معقول خودروها در حاشیه نشود. البته اخیرا بعضی‌ کارشناسان فرضیه سومی‌ را مطرح میکنند که تلفیقی از ۲ فرضیه اول است . یعنی‌ احداث فضاهای تفریحی و گردشگری در حاشیه رودخانه در کنار مسیر روگذر خودروها بر فراز آن. بهار حال باید هرچه سریعتر با انجام کارهای پیشرفته تحقیقاتی‌ و مشاوره حرفه‌ای با مرکز برتر علمی‌ و زیست محیطی‌ کشور و حتا استفاده از تجربیات کشورهای دیگر در این امر آرزو و نیاز چندین ساله شهر شیراز را تحقق‌ بخشید و از این مسیر که میتواند سرمایه ای‌‌ در امر جذب گردشگر و بهبود منظر شهر و وضعیت تردد باشد به شکلی‌ بهینه بهره گرفت. به راستی‌ آیا این طلسم چندین ساله خواهد شکست؟


جمعه 20 اردیبهشت 1392

آبنمای متروکه...!

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

این هم یک نمونه از هدر دادن پول و بودجه! حتما این آبنما را می‌شناسید و بارها از کنار آن عبور کرده‌اید...جنب تقاطع غیر همسطح شیخی ( ٔپل زرگری)...چند سال قبل این آبنما با هدف زیباسازی این منطقه با صرف وقت و هزینه ساخته شد، اما متأسفانه همچون بسیاری از طرح‌های دیگر عمر آن به بیشتر از چند ماه نرسید و پس از مدتی‌ برای همیشه خراب و خاموش و بی‌ آب شد! مدیران بسیاری هم آمدند و رفتند اما کسی‌ به این آبنمای متروکه توجهی‌ ندارد و کاری که با هدف زیبا سازی انجام شده، خودش چهره این نقطه را زشت کرده است! این آبنما را میشود با تامین آب لازم، نماسازی ستونها و بدنه با کاشی شکسته سنتی یا سنگ و نورپردازی زیبا در شب دوباره احیا کرد و زیبایی‌ خاصی‌ به این خیابان بخشید... شهروندان منتظر اقدام شهرداری منطقه ۱ و مدیریت زیبا سازی هستند. نباید طرح هایی که برای آنها وقت و هزینه صرف شده اینچنین متروکه و به حال خود رها شوند.


جمعه 20 اردیبهشت 1392

فرهنگ شهروندی و رانندگی‌ در شهر...

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

شما در شهر چگونه رانندگی‌ می‌کنید؟ مثل من؟ مثل آن کارگر و کارمند؟ مثل آن دکتر و مهندس؟...بله به نظر می‌رسد همه به بد رانندگی‌ کردن عادت کرده ایم! شیوه رانندگی‌ در همه شهرهای کشورمان به شکلی‌ است که باعث ترس و تعجب گردشگران خارجی‌ میشود...این بد راندن و قانون شکستن در شیراز که شهر فرهنگی‌، ادبی‌ و تاریخی‌ است آزار دهنده تر بوده و از بسیاری شهر‌های دیگر بی‌ نظم تر است....به راستی‌ فرهنگ شهروندی کجا رفته است؟ در خیابانها چه خبر است؟ مسابقه برای زودتر رسیدن؟ رو کم کنی‌ زدن به یکدیگر؟ ....باید پذیرفت که وضع موجود شایسته شیراز نیست...فرهنگ شهروندی ایجاب می‌کند که یکبار برای همیشه تصمیم بگیریم درست و با نظم رانندگی‌ کنیم. قانون را مو به مو اجرا کنیم و خودمان با درست رانندگی‌ کردن الگوی فرهنگ شهروندی برای دیگران باشیم...این همه عجله برای چیست؟ گاهی احساس میکنی‌ این آقا یا خانوم پشت فرمان که اصلا صبر و قرار ندارد و با عجله و شتاب از همه می‌خواهد کنار بروند تا او رد شود یا خدای نکرده باید به بستر یک مریض برسد، یا جان کسی‌ را نجات دهد یا اگر ۵ دقیقه دیرتر برسد زندگیش زیر و رو میشود! ... اما در حقیقت او هیچ کار واجبی ندارد و به عجله و بیقراری پشت فرمان و بد راندن عادت کرده است...درست است که از مسئولین شهر انتظار داریم فرهنگ شهروندی را به همه آموزش دهند اما تا خودمان نخواهیم و از خودمان شروع نکنیم هیچ فرهنگی‌ به ثمر نخواهد نشست....پس آقا ، خانوم محترم بیایید حق تقدم را به ماشینهای دیگر تعارف کنیم، با حوصله‌ برانیم، منظم و مراتب از خیابانها عبور کنیم. برای عابرین پیاده بأیستیم. به حد اکثر سرعت در خیابان توجه کنیم و....در یک کلام بیایید به شیراز شخصیتی‌ دیگر بدهیم و فرهنگ شهروندیمان را به رخ سایر شهر‌های کشور بکشیم...


پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392

یک هفته با شیراز....

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

یک هفته دیگر هم گذشت و به آخر اردیبهشت نزدیک شدیم و پروژه تقاطع دکتر حسابی‌ باز هم افتتاح نشد. حتا هفته شیراز و روز شیراز هم آمد و رفت اما چشم ما به بهره برداری از این پروژه روشن نشد...امروز داشتم لینکی‌ رو می‌خوندم که مربوط به دی‌ ماه پارسال بود و آقای پاک فطرت خبر از افتتاح این تقاطع در ۲۲ بهمن سال ۹۱ داده بودند، اما حالا که ۳ ماه بیشتر گذشته باز هم خبری نشده! من در عجبم مدیران شهر ما زمان پایان هر پروژه را چه جوری حساب میکنند که اینقدر غلط از آب در میاید، حالا خدا کنه آخرش این پروژه زمان بر و پر تأخیر با ظاهر و باطنی کامل و شسته رفته به شهروندان تحویل داده شود و حداقل بتوانیم در فاز اول بزرگراه آرین یک ویراژی بدهیم! ... اما بی‌ حالی‌ هفته و روز شیراز هم تعجب همگان را بر انگیخت...نه جشنی، نه کارنوالی، نه آتش بازی،،،! آقایان برای این روز یک برنامه‌هایی‌ اجرا کردند که انگار اینجا یک شهر کوچک و ۲۰ هزار نفری است! بعضی‌ از دوستان باید باور کنند اینجا شیراز است، یک کلان شهر بزرگ...یه کلان شهر تشنه پیشرفت. اگر برنامه ای‌‌ اجرا میشود باید کلان باشد و فراگیر...عجیب تر اینکه در روز شیراز حتا یک پروژه عمرانی افتتاح نشد...راستی‌ آقای خیر اندیش وعده هر ماه افتتاح یک پروژه بزرگ چی‌ شد؟ فروردین را که به مردم بدهکارید و خبری نشد...روز شیراز هم که گذشت ، اردیبهشت هم دارد به آخر می‌رسد...

اما در هفته ای‌‌ که گذشت هیچ آثاری از آغاز پروژه میدان معلم دیده نشد، تا مجبور شویم یک بار دیگر معنی واژه " کلنگ زنی‌ " را از بزرگترهایمان بپرسیم! خلاصه که جای کلنگ را هم باران شست و هیچ خبری از کارگری، مهندسی‌، لودری، چیزی در آن حوالی نشد و در میدان معلم فعلا همه چی‌ آرومه!...کلا در فروردین و اردیبهشت یه جورایی تحرک شهرداری کم شده ، گرچه شهروندان از شهردار محبوبی نظیر مهندس پاک فطرت انتظار جوش و خروشی همیشگی‌ دارند و افتادن شهرداری در روزمرگی با وجود ایشان خیلی‌ آزار دهنده است.

اما آفرین بزرگ هفته را باید به جناب صادق عابدین استاندار فارس گفت که با پیگیری فراوان موفق شد سرمایه گذر پرتغالی را سر انجام به شیراز آورده و قراردادهأی را به امضا رسانند که ارزش آنها به ۹۰۰ میلیون یورو می‌رسد و میتواند پیشرفت شیراز و فارس را رونقی بخشد. باید آرزو کرد که این قررداد‌ها روی کاغذ باقی‌ نمانده و زودتر اجرائی شود تا مردم شهد شیرین این پروژه‌ها را بچشند...البته اگر اینبار تنگ نظرانی که چشم دیدن سرمایه گذر را ندارند این آقایان را فراری ندهند. 


پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392

بدنه سازی کنار گذر‌های رودخانه خشک

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

کنار گذرهای رودخانه خشک که از چمران تا بعد از ٔپل پیرنیا و از خیابان دانش آموز تا ساحلی و فضیلت احداث شده اند نقش خود را در هدایت ترافیک به خوبی‌ ایفا میکنند  اما از نظر زیباسازی وضعیت نابهنجاری دارند. بدنه‌های این کنار گذرها به خصوص بدنه‌های سمت خیابان و زیر پل‌ها نیازمند بدنه سازی و نور پردازی هستند و با توجه به طولانی‌ بودن این مسیر در حال حاضر از نظر بصری یک نابهنجاری را به وجود آورده‌اند. شب‌ها هم این مسیر تاریک و به مانند تونل وحشت است! اداره برق باید روشنائی این مسیر را به خوبی‌ فراهم آورد و شهرداری که هنوز از فعالیتهای زیبا سازیش خبر آنچنانی‌ نیست باید همه دیواره‌های مسیر  و بدنه ٔپل‌ها را با طراحی‌های زیبا و متنوع بدنه سازی و زیبا سازی کرده و برای شبها نورپردازی رنگی‌ از کف و بدنه را لحاظ نماید. با توجه به طولانی‌ بودن و دید زیاد مسیر از کًل شهر این کار پیشرفت چشمگیری در زیباسازی شهر شیراز به شمار خواهد رفت


چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392

فضای سبز بلوار سرباز + گزارش تصویری

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

بارها در مورد لزوم افزایش کیفیت و بهبود مهندسی‌ فضای سبز در شیراز سخن گفته شده است و کاملاً واضح است که این کیفیت هنوز هم با نقطه مطلوب فاصله دارد . اما بلوار سرباز یکی‌ از نقاطی است که طراحی ، اجرا و نگهداری فضای سبز در آن با دقت، زیبایی‌ و کیفیت انجام میشود و باید به سمتی‌ برویم که فضای سبز همه پارک‌ها و خیابان‌ها به چنین سطحی از کیفیت برسند.


چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392

بهره برداری از یک پارک محله ای‌‌ و چند نکته

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

پارک محله ای‌‌ محمودیه واقع در کوچه محمودیه چمران به بهره برداری رسید. پارکی‌ که از استانداردهای یک پارک محله ای‌‌ برای شهری همچون شیراز کوچکتر است اما به هر حال باید ساخت آن را به فال نیک گرفت. نکته ای‌‌ که باید به آن اشاره کرد این است که هنوز بسیاری از مناطق و محله‌های شیراز فاقد پارک است و در بعضی‌ نقاط شهروندان باید برای رسیدن به اولین پارک چند کیلومتر راه طی‌ کنند. کمبود پارکها معضلی است که شهرداری در این ۲، ۳ سال به آن اهمیت لازم را نداده است. شیراز نیازمند پارک‌های بیشتر است چه پارک‌های بزرگ و عظیم و چه پارک‌های محله ای‌‌ . امید است که در سال ۹۲ با یک حرکت قدرتمندانه توسط شهرداری و احساس مسئولیت بیشتر در قبال کمبود‌های شهر حداقل ۵۰ پارک محله ای‌‌ و ۳ پارک بزرگ و پهناور در شیراز ساخته و به بهره برداری برسد.


سه شنبه 17 اردیبهشت 1392

شهرداری منطقه ۶ و سرنوشت یک خیابان

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

در انتهای خیابان معالی اباد ، خیابانی قرار گرفته که در آن ساختمانهای سازمان تامین اجتماعی و برجهای ا پی‌ اس‌ قرار گرفته است ولی‌ کسی‌ نمی‌داند چرا این خیابان از خدمات مهم شهری محروم است؟ حریم عریضی که در حاشیه این خیابان قرار دارد به شکلی‌ ناپسند به حال خود رها شده و بطور کلی‌ قسمت غربی این خیابان فاقد فضای سبز، پیاده رو و کفسازی است. وضعیت نامطلوب این خیابان می‌طلبد که شهرداری منطقه ۶ هر چه سریع‌تر نسبت به ساماندهی آن از طریق نخالهٔ برداری و تعیین تکلیف حریم رها شده در حاشیه آن اقدام کرده و بمنظور تعریض خیابان یا احداث فضای سبز از آن استفاده نموده‌ و در کنار آن نسبت به پیاده رو سازی، کف فرش، خط کشی‌ خیابان ، نصب علائم لازم ترافیکی و زیباسازی این محدوده اقدام فوری به عمل آورد تا شهروندن شاهد تغییر این چهره نامطلوب فعلی‌ باشند.                                                                                                                                    


سه شنبه 17 اردیبهشت 1392

حدود حمایت مردم و شورای شهر از شهردار شیراز

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

در چندین سال اخیر رقابت تنگاتنگی بین چند کلان شهر ایران برای پیشرفت و توسعه همه جانبه و تبدیل شدن به بهترین و آرمانی‌ترین شهر ایران در گرفته است. شهر‌های تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز در صدر جدول این رقابت قرار دارند و هر یک سعی‌ دارند با خلاقیت و نوآوری و ارائه پروژه‌های منحصر به فرد و ایجاد تحول و دگرگونی در چهره شهر خود ،گوی سبقت را از رقبا در راه رسیدن به شهری مدرن و پیشرفته بربایند. اما در این میان جایگاه شیراز کجاست؟ با بررسی وضعیت شاخصه‌های شهری شیراز و پارامترهای لازم برای رسیدن به یک آرمانشهر مدرن به این واقیعت میرسیم که شیراز از بسیاری جوانب از رقبای خود عقب افتاده است ! شهردار فعلی شیراز آقای مهندس پاکفطرت مدیری توانمند و خوش فکر بوده که از زمان آغاز به کار ، تعدادی پروژه کلان که عمدتا پل‌ها و تقاطع‌های چند سطحی بوده را آغاز نموده که ساخت آنها بی‌ شک بر کیفیت و پیشرفت شهر اثر گذر است. اما اشکالی‌ که در مدیریت ایشان مشاهده میگردد عدم وجود همه جانبه نگری در توسعه شهر است. شهر مانند یه پیکره است و نمی‌توان گفت چون صورت یا چشم زیبا دارد اشکالی‌ ندارد که ۲ دستش قطع باشد! این بدان معناست که شهردار نمیتواند در پشت عظمت پروژه‌های ساخت ٔپل و تقاطع‌های چند سطحی پنهان شده و به کمبود‌ها و عقب ماندگیها در سایر حوزه‌ها بی‌تفاوت باشد. بخش‌هایی‌ چون ساخت پارک‌های بزرگ و مجهز، تفریح گاه‌های گسترده و متنوع، زیباسازی همه جانبه معابر شهر و نورپردازی زیبا در شب، نوسازی معابر شهر از جمله بدنه سازی و کف فرش پیاده رو‌ها و آسفالت خیابانها و...از جمله مواردی بوده که در این ۳ سال از رشد و پیشرفت چشمگیر دور بوده است. گرچه همیشه در مصاحبه‌ها وعده‌ها و آمارهای آنچنانی‌ توسط شهرداری ارائه میشود اما با گشت و گذاری در جای جای شهر می‌توان به جا ماندن بسیاری کمبودها و نبود پیشرفت در موارد مذکور را به چشم دید. خواست مردم این است که همان تحول و تحرکی که در حوزه تقاطع سازی و تونل و پلسازی مشاهده میگردد در بخشهای دیگر نظیر فضای سبز، نورپردازی، بوستان سازی، ساخت مرکز تفریحی و گردشگری، زیباسازی شهر، نوسازی آسفالت‌ها و پیاده رو‌ها و...نیز با همان وسعت و جدیت دیده شود و با پرهیز از عملکرد تک بعدی به همه‌جانبه نگری در عمران و پیشرفت شهر توجه گردد. اینک که حمایت نسبتا گسترده مسئولین ، اعضا شورای شهر و از همه مهم تر مردم پشت سر شهردار است  ایشان می‌بایست با دوری از روزمرگی هر روز را به روز تحول و حرکتهای جدید در عمران و پیشرفت شهر تبدیل و طرح‌ها و پروژه‌های جدید را بدون فوت وقت و یکی‌ پس از دیگری آغاز نموده و با نگاه کلان به رشد شهر در همه بخش‌ها و حوزه‌ها عقب ماندگیهای شیراز نسبت به شهر‌های رقیب برطرف و این شهر را به الگویی برای تحولات و پیشرفتهای بزرگ برای همه شهرهای کشور مبدل سازد. حمایت مردم و شورای شهر از شهردار محترم قطعاً بی‌قید و شرط  نبوده و این حمایت تا زمانی‌ خواهد بود که ایشان قدرت رقابت و حتا پیشی‌ گرفتن از شهرداران زبده کشور نظیر شهرداران تهران، اصفهان، مشهد و...را داشته باشند. ملاک این ارزیابی و مقایسه هم فقط و فقط عملکرد شهرداری در جای جای شهر از نگاه مردم است. نه مصاحبه‌ها و وعده‌های مسئولین. که به قول شاعر: به عمل کار برآید به سخنرانی‌ نیست...!


دوشنبه 16 اردیبهشت 1392

گزارش تصویری...تقاطع غیر همسطح مطهری پاسداران

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

 


دوشنبه 16 اردیبهشت 1392

فاجعه ای‌‌ بنام بلوار ترابری

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

اینجا شیراز است. پایتخت فرهنگی‌ ایران...باور کنید اینجا همان جاییست که قرار بود شهری باشد زیباتر از گل‌ ! این تصاویر نه از حاشیه شهر است و نه از پایانه باربری نه از گاراژ تعویض روغنی...اینجا خیابانی است در قلب شیراز. بلوار ترابری...خیابانی که سالهاست به واسطه ضعف شهرداری شیراز در ساماندهی مشاغل مزاحم و عدم جدیت و سخت‌گیری نسبت به آنان به این روز افتاده است...خیابانی که پر است از تعمیرگاه‌های خودروهای سنگین آن‌هم در قلب شهر. تعمیرگاه هایی که به خود اجازه میدهند و صاحب اختیارند که هر قدر از فضای خیابان را که میخواهند اشغال کنند و به تعمیرگاه مبدل سازند، روغن سوخته و ضایعات شیمیایی را کف آسفالت خیابان و پیاده روها بریزند و این خیابان را اینچنین به ویرانه ای‌‌ تبدیل کنند! کسبه خیابان ترابری و تعدادی دیگر از خیابانهای اطراف آن نظیر خیابان ترمینال باربری و... این محله را به فاجعه ای‌‌ در قلب شیراز با آسفالت‌های خراب، معابر و پیاده روهای کثیف و ویران، باغچه‌ها و فضای سبز سوخته تبدیل کرده‌اند و انسان از این همه زشتی و آلودگی‌ در قلب شیراز متحیر میماند. به راستی‌ قانون کجاست و شهرداری چکاره است؟ وظیفه سازمان ساماندهی مشاغل چیست؟ چرا این کارگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها صاحب اختیارند که هرچقدر از فضای این خیابانها را به کارگاه تبدیل کرده و اینچنین تخریب کنند؟ کار از وعده و وعید برای آینده گذشته است و شهرداری باید با ابزار قانون و حمایت فرمانداری هر چه زودتر با طرحی ضربتی نسبت به ساماندهی و پاک سازی این خیابانها اقدام و مشاغل مخرب و مزاحم را از این نقطه به مکان‌های جایگزین منتقل و آنها به رعایت قانون، حفظ محیط زیست و نکوداشت معابر و امکانات شهری که از جیب خود مردم سخته میشوند وادار سازد. 

سکوت و بی‌ تفاوتی‌ در برابر تخریب کنندگان شهر کافی‌ است...باور کنید اینجا شیراز است، پایتخت فرهنگی‌ ایران...!


دوشنبه 16 اردیبهشت 1392

شیراز در روز خود نه هدیه گرفت نه رونق داشت!

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

۱۵ اردیبهشت هر سال به نام روز شیراز نامگذاری شده است. کاری که هدف از آن بی‌شک تکریم و تعظیم در برابر این شهر تاریخی‌، ادبی‌ و فرهنگی‌ و نکوداشت خوبی‌‌های این شهر و همراهی بیشتر با روند پیشرفت و توسعه آن است. اما آنچنان که امروز همگان دیدند روز شیراز برای این شهر حس و حال خاصی‌ نداشت و این مناسبت در سایه کم تدبیریها و بی‌تفاوتی‌ها و چند برنامه محدود و کم رمق گذشت. شهرداری شیراز با وجود تبلیغات بسیار درباره پروژه‌های در حال ساخت، نتوانست یک پروژه بزرگ و اثر گذار را در این روز به سرانجام رسانده و به عنوان هدیه تقدیم شیراز و مردم خوبش نماید...معاونت فرهنگی‌ اجتماعی شهرداری هم دست به انجام چند برنامه محدود زد که کمتر کسی‌ متوجه آنها شد...برنامه هایی که هیچ تناسبی با عظمت شیراز نداشت. البته سایر دستگاه‌ها نظیر فرهنگ و ارشاد، فرمانداری، وزارت ورزش و جوانان نیز عملکرد بهتری نداشتند و مجموعه کم کاریها و کم لطفیها به شیراز باعث شد روزی که باید روز جشن و نشاط در این شهر باشد در سکوت و رخوت سپری شده تا خیلی‌ از شهروندان نفهمند که امروز روز شیراز بوده است! در یک کلام باید گفت در روز شیراز هیچ اتفاق خاصی‌ نیفتاد...!


یکشنبه 15 اردیبهشت 1392

زیر گذری که خاموش شد...!

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

یکی‌ از مباحثی که نیازمند توجه و بازنگری در شیراز است بحث " نگهداری و تعمیرات" تأسیسات  و مبلمان شهری است که در حال حاضر غفلت زیادی در این بخش مشاهده میشود. زیرگذر ٔپل زرگری ( شهیدان شیخی) به نظر اکثر شهروندان از نظر بدنه سازی، علائم ترافیکی، روشنائی و سایر استانداردها یکی‌ از بهترین‌ها در شیراز است که بخش زیرگذر آن دارای نورپردازی از کف در دو سمت می‌باشد که جلوهٔ خوبی‌ در شب به این مکان میبخشید...اما از حدود یک ماه قبل از عید کلا این نورپردازی قطع و این زیرگذر در شبها به کلی‌ تاریک شده است! گرچه گمان میرفت این اشکال که شاید ناشی‌ از ابگرفتی زیرگذر در باران زمستان بوده برای ایام نوروز تعمیر و برطرف شود اما نه تنها اینکار نشد بلکه تا امروز هم راه اندازی مجدد نور پردازی دیواره بخش زیرگذر صورت نگرفته است...شهرداری منطقه ۱ و سازمان تأسیسات و زیباسازی باید پاسخ گوی این تاخیر باشند . سوال مهم این است که چرا بسیاری از طرح‌های شهری که با صرف هزینه و بودجه اجرا میشوند عمر کوتاهی‌ دارند و به خاطر بی‌توجهی و به حال خود رها شدن، پس از مدت کوتاهی خراب و غیر قابل استفاده میشوند؟ توان شهرداری در نگهداری ، تعمیرات و بازرسی مکرّر از این امکانات اندک است یا این به ضعف مدیرانی برمیگردد که نسبت به زیبایی‌ شیراز حساسیتی ندارند؟


یکشنبه 15 اردیبهشت 1392

شیراز " شهر پیشرو، شهر آرمانی "

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

برای رسیدن به شعار " شیراز ،شهر پیشرو، شهر آرمانی" همت و تلاشی ۱۰۰ چندان لازم است و عقب ماندگیهای بسیاری است که باید جبران شود. واقعیت این است که در ۲۰ سال اخیر با وجود اجرای طرح‌های عمرانی در شیراز و تلاش مدیران شهر، آهنگ رشد، پیشرفت و توسعه این کلانشهر از برخی‌ شهرهای رقیب همچون تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و ... کندتر بوده است. بدون تعارف باید پذیرفت که در مباحثی نظیر عمران شهری، فضای سبز، زیبایی‌ شناسی و مبلمان شهری، حمل و نقل، تفریح گاه‌ها و... از استانداردهای جهانی‌ و کشوری برای یک کلان شهر فاصله گرفته ایم و در این چند سال کاری خارق العاده برای شیراز انجام نگرفته که بتواند الگویی برای سایر کلان شهرها باشد و چشم‌ها را خیره کند.آنچه مسلّم است تلاش برای پیشرفت شیراز با الگوها و روشهای ۱۵، ۲۰ سال قبل به نتیجه نخواهد رسید و حکم در جا زدن را دارد. شهرداری به عنوان متولی اصلی‌ عمران شهر باید روشها و تفکرات کهنه را به شدت دور بیاندازد ، کارهای بی‌ کارشناسی و آزمون و خطا نظیر سنگفرش محدوده حافظیه و پروژه ستار خان را پایان دهد. شهرداری شیراز باید مهد و الگوی کارهای کارشناسی  و با کیفیت باشد نه اینکه برخی‌ پروژه‌ها فریاد مردم و نارضایتی آنها را از مدیریت شهری در بیاورد. چه اشکالی‌ دارد یک بار هم در شیراز کاری انجام شود، بوستانی احداث شود، بزرگراهی ساخته شود یا تفریح گاهی بر پا شود که در کشور بهترین باشد و همگان را متحیر کند؟ شهردار فعلی شیراز که مدیری توانمند است از حدود ۳ سال قبل توانست با آغازی خوب و دمیدن خون تازه در کالبد عمران شهر حمایت اکثر دلسوزان شیراز را به خود جلب کند، اما با این وجود برخی‌ روزمّرگیها و بی‌توجهی‌ها همچنان پا بر جاست و باعث شده نقاط ضعف بارزی در عملکرد شهرداری به چشم شهروندان بیاید که در شأن و شخصیت شیراز نیست. پاره ای‌‌ از این نقاط ضعف عبارتند از:

ضعیف بودن کیفیت و کمیت فضای سبز چه از نظر احداث بوستانهای جدید ، چه از نظر طراحی، اجرا و نگهداری فضای سبز شهر

ضعیف و کم رمق بودن کارهای زیباسازی و نورپردازی فضاهای شهری

ضعف مدیریت در روند اجرای بعضی‌ پروژه‌ها همچون سنگفرش ها، پروژه‌های ستار خان ، دلگشا و...

پائین بودن کیفیت اسفالتها، خط کشیها، رنگ آمیزی تک لبه‌ها در بسیاری نقاط شهر

بی‌توجهی به احداث مکان‌های بزرگ تفریحی و گردشگری به عنوان نیاز مبرم شهر توریستی شیراز

و........


تعداد کل صفحات: 2 1 2