تبلیغات
شیراز من - ۱۱ مطالبه از شورای جدید و شهردار شیراز ( بخش سوم و پایانی)

۸ . زیباسازی و نور پردازی: تنها تفاوتی‌ که شهردار فعلی‌ با شهرداران قبلی‌ شیراز در این زمینه دارد ، سخن گفتن فراوان وی پیرامون نیاز زیباسازی شهر است و وعده هایی که در این رابطه داده است . اما در عمل آن تحول و تحرک اساسی‌ که برای جبران این عقب ماندگی در شهر شیراز مورد نیاز است اتفاق نیفتاده است. حتا در سالی‌ که بنام زیباسازی نامگذاری شده ، این مقوله در خوابی‌ همچون خواب زمستانی فرو رفته است. ناتوانی مجموعه شهرداری در زیباسازی شهر در روز و شب و حفظ و نگهداری از طرح‌های محدود اجرا شده به یک سوال بی‌ پاسخ برای شهروندان تبدیل شده است. گر‌ چه شاید تکرار چندین باره مکررات به نظر برسد اما باز هم به توقعات شهر شیراز و شیرازیان از شورا و شهردار در این حوزه نگاهی‌ میندازیم:

الف) بدنه سازی خیابانها و بلوارها با طراحیهای زیبا و متنوّع و طراحی‌های سبز

ب) نصب المان‌های زیبا و مبتکرانه در نقاط مختلف شهر، المان‌های حجمی، المان‌های نوری، المان‌های مبلمانی و المان‌های مدرن

ج) اجرای ابنما ها، ابشارهای مصنوعی‌، آبنما‌های بزرگ موزیکال

د) نورپردازی گسترده و زیبای درختان، میادین، تقاطع‌ها ، پلها، دیوارها، نماد‌ها و...

ه) نصب مبلمان‌های تلفیقی با استفاده از صندلی‌، سبزه، گل‌، آب، نورپردازی

و) بازدید، سرویس و نگهداری منظم زیباسازی و نور پردازیهای اجرا شده      

ز) تأسیس سازمان زیباسازی شهرداری شیراز به عنوان یک نیاز فوری به ریاست یک مدیر قوی، توانمند و متخصص  در امر زیباسازی. تا زمانی‌ که زیباسازی شیراز به این شکل فعلی‌ و با مدیریت اداره میشود نباید انتظار پیشرفتی داشت.


ضمنا ساخت ۲، ۳ المان بسیار بزرگ که در کشور شاخص باشد مثلا در حد و اندازه میدان آزادی تهران سالهاست در شیراز به فراموشی سپرده شده است و شهروندان مشتاقانه در انتظار اجرای چنین المان هایی هستند. 

 

۹. حضور واقعی سرمایه گذاران در شیراز : اگر می‌خواهیم شیراز یک کلان شهر جهانی‌ باشد ، می‌بایست نه فقط راه را برای سرمایه گذاران داخلی‌ باز کرد بلکه  باید به ترغیب و بازاریابی جهت حضور  سرمایه گذاران خارجی‌ در این شهر پرداخته شود و این وظیفه مهم شورا و شهرداری است. در سالیان اخیر شهرداری شیراز به فعالیت هایی در حد محدود در جذب سرما‌یه گذار دست زده است که می‌بایست به شدت گسترش یافته و تقویت شود. اگر تاکنون بسیاری از بسته‌های سرما‌یه گذاری بر روی زمین مانده و عملی‌ نشده است بدین دلیل است که سرمایه گذاران اشتیاق لازم را برای حضور در شیراز نشان نمی‌دهند که خود دلایلی درد از جمله: کار شکنی و سخت گیریهای دستگاه‌های متولی در این امر ، سنگ اندازی مقابل پای سرمایه گذار به بهانه هایی همچون مذهبی‌ بودن شهر و ... ، سابقه بد گروههای خاص و متحجر شیراز در مخالفت و فراری دادن سرما‌یه گذاران و....   به هر حال بر طرف کردن تمام موانع و مشکلات سر راه سرما‌یه گذاران و فراهم کردن زمینه برای حضور واقعی سرمایه گذاران توانمند داخلی‌ و خارجی‌ برای اجرای پروژه‌های مختلف شهری و تفریحی مأموریت حساس و مورد انتظار از مجموعه شورا و شهرداری در ۴ سال پیش روست.

 

۱۰. فرهنگ شهروندی  : آنچه در سالیان اخیر پیرامون فرهنگ شهروندی و رفتاری اتفاق افتاده است را باید در حد یک " سقوط" ارزیابی کرد. باید اعتراف کرد که مثلا ۲۰ سال قبل وضعیت فرهنگ شهروندی در شیراز بسیار بهتر از امروز بود. دلایلی چون  کم‌کاری مسئولین امر در آموزش فرهنگ شهروندی، فشارهای اقتصادی بر مردم، شکسته شدن قبح بی‌فرهنگی و تغییر بافت جمیعیتی شیراز با افزایش مهاجرت به این شهر از عوامل  عقب گرد در این حوزه می‌باشد. براستی برای بازگشت فرهنگ شهروندی و رفتاری مردم به وضعیت مناسب چه باید کرد؟   چند راهکار: 

آموزش فرهنگ شهروندی در موارد مختلف توسط شهرداری به مردم در قالب برشورها و جزوه‌های مختلف با تیراژ بالا،،، تشکیل کلاس‌های کوتاه مدت و مثلا یک روزه آموزش فرهنگ شهروندی و تشویق و یا حتا اجبار شهروندان به شرکت در آنها در مواقع مختلف همچون هنگام درخواست پروانه ساختمان یا جواز کسب، اجبار رانندگان متخلف به شرکت در این کلاس ها، برگزاری جشنوارهای بزرگ فرهنگ شهروندی با انجام تبلیغات لازم، آموزش مستقیم فرهنگ شهروندی به مردم در مناطقی همچون پارک‌ها و تفریگاه‌ها توسط " سفیران فرهنگ شهروندی" که از طرف شهرداری به کار گرفته میشوند ، آموزش مکرّر به روش‌های پر جاذبه در رسانه‌های گروهی بخصوص صدا و سیما و نشریات و.... از جمله راه کار هاییست که باید بدون مکث و تامل بیشتر در این زمینه آغاز و به کار گرفته شود . وضعیت نابسامان رفتار مردم در شهر از جهات مختلف نگران کننده و در شأن شهر شیراز نیست و مسئولین امر باید به کم کاری خود در راه بهبود این وضعیت پایان دهند.

 

۱۱. تفریحگاه‌هایی‌ در حدّ و اندازه شیراز بزرگ : وجود تنها چند پارک و پارک حاشیه ی‌‌ که عمد‌تاً ساخت آنها به سالیان قبل باز میگردد تنها دلخوشی شهروندان شیرازی برای استراحت و تفریح در دامن طبیعت شهر است. در سالیان اخیر طرح چشمگیر و بزرگی‌ برای افزایش تفریح گاه‌های شیراز اجرا نگردیده و گویی شیرازیها به تفریح و آسایش خاطر احتیاجی‌ ندارند. بی‌ توجهی‌ به این امر متأسفانه یکی‌ از نقاط ضعف  قابل انتقاد از شهردار فعلی‌ شیراز است. به راستی‌ اگر نبود خواجو و حاشیه چمران و چند پارک باید برای تفریح به کجا می‌رفتیم؟ هنوز هم شبهای تابستان شهروندان به دلیل کمبود مکان تفریحی چمن‌های میادین یا وسط بلوارهای شهر را که طبیعتا به منظور زیبایی شهر ساخته شده اند و نه به منظور پیک نیک به تصرف خود در می‌آورند و چاره ی‌‌ جز این ندارند. انتظار جدی و قاطع میرود که شهرداری شیراز با تحولی‌ سریع در این حوزه برنامه ی‌‌ جهادی و عملی‌ را در زمان کوتاه به اجرا در آورد و وضعیت  تفریحگاه‌ها را از کمود فعلی‌ رهایی بخشد. اما انتظار‌ها :

الف) ساخت پارک‌های بزرگ تفریحی در منطق خوش آب و هوا ، دامنه کوه‌ها و... در این بخش پارک کوهسنگی مشهد مثال مناسبی میتواند باشد

ب) ساخت دریاچه‌های مصنوعی همراه با ابشارها و سایر امکانات آبی‌، گردشگری و تفریحی در حاشیه آنها

ج) ساخت پار‌کهای کوهستانی با راه‌های دسترسی عریض و مناسب و امکانات کمپینگ، پیک نیک و تفریحی ورزشی و امکانات مدرن همچون تله کابین، سافاری حیوانات و...

د) برگزاری جشنها، جشنواره‌ها و کارناوال هایی با هدف شادی و نشاط افزایی همانند کارناوال گل‌ و گیاه، کارناوال عروسک‌ها برای کودکان، کاروان‌های  بومی محلی با رقص‌ها و مراسم محلی و آئینی، کنسرتهای موسیقی‌ رایگان و خیابانی در فضاهای پارک‌ها و تفریح گاه‌ها و...

 

این بود نیاز‌ها ، مطالبات و انتظارها از شهرداری شیراز و شورای جدید در دوره فعالیت ۴ ساله پیش رو که در ۳ بخش تقدیم شما دوستداران وبلاگ "شیراز من" شد. بر این باوریم اگر مدیران شهر شیراز به این خواسته‌ها و نیازها بطور جدی، پیگیرانه و با برنامه زمانی‌ مدون بپردازند پس از ۴ سال، عقب ماندگی‌های شهر به طرز محسوسی جبران شده و شیراز به توسعه پایدار و تبدیل شدن به شهر پیشرو، شهر آرمانی و مطلوب برای زندگی‌ رضایت بخش و همراه با آسایش نزدیک خواهد شد...به امید آن روز

 


فرهاد
سه شنبه 15 فروردین 1396 03:19 ب.ظ
ممنون ادمین جان جان. حرف دل مردم شیراز را زدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر