تبلیغات
شیراز من - ۱۱ مطالبه جدی از شورای جدید و شهردار شیراز ( قسمت دوم)
یکشنبه 20 مرداد 1392

۱۱ مطالبه جدی از شورای جدید و شهردار شیراز ( قسمت دوم)

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

در ادامه طرح مطالبات مردمی از دوره جدید فعالیت شهرداری و شورا می‌پردازیم به ۴ مطالبه دیگر...

۴. نوسازی و بهسازی معابر  : حق هر شهروند شیرازی است که به محض خروج از خانه خود با معابری منظّم و با کیفیت روبرو شود. در حال حاضر کیفیت آسفالت خیابانهای اصلی‌ و فرعی مناسب نیست و تحرک خاصی‌ برای آسفالت مجدد خیابانها دیده نمی‌شود. تک لبه ها، جداول و کف فرش بسیاری از خیابانها احتیاج به بهسازی دارند. با وجود اقداماتی که در چند خیابان انجام گرفته ولی‌ شهرداری‌های مناطق باید بسیار گسترده تر در این امر فعالیت کنند. شورا و شهرداری باید با اختصاص ردیف بودجه ی‌‌ ویژه و به راه انداختن نهضت بهسازی معابر در دوره جدید ، در یک فرصت زمانی‌ ۴ ساله بتوانند چهره خیابانهای شهر را متحول کنند. زخم‌های مترو نیز که معابر برخی‌ خیابانها را غیر قابل استفاده کرده اند باید در مدت کوتاهی‌ ترمیم و نوسازی شوند. خلاصه ی‌‌ از نیازها در این حوزه عبارتند از :


نوسازی و روکش آسفالت خیابان‌های اصلی‌ و فرعی، تعویض تک لبه‌های خیابانها و جداول، کف فرش مناسب و زیبا برای همه پیاده رو ها، رنگ آمیزی دائمی و مرتب رفوژ‌ها و تک لبه ها. 

 

۵. پارک‌ها و فضای سبز : بر هیچکس پوشیده نیست که در ۳، ۴ سال اخیر وضعیت پارکها و فضای سبز شیراز نه تنها پیشرفتی نکرده بلکه از برخی‌ جهات با ضعفهای جدید و عقب ماندگی همراه شده است. شهری که عنوان گل‌ و بلبل را یدک می‌کشد امروز از نظر فضای سبز در رقابت با بسیاری از شهرهای دیگر با عقب ماندگی روبرو ‌ست. تعداد پارک‌های متوسط و بزرگ برای جمعیت ۲ میلیونی شیراز کافی‌ نیست. کیفیت فضاهای سبز ایجاد شده و نحوه نگهداری از آنها در حدّ و اندازه یک کلان شهر نیست و همچنان روشهای قدیمی‌ و سنتی‌ به جای شیوه‌های مدرن، علمی‌ و خلاقانه مورد استفاده قرار میگیرند. وعده‌های گاه و بیگاه شهردار یا سایر مدیران در زمینه گسترش پارک‌ها و فضاهای سبز کمتر به واقعیت پیوسته و نو آوری و تحول خاصی‌ در این بخش مشاهده نمیگردد. شورا و شهرداری باید با جدّیت و عملی‌ کردن طرح‌ها و وعده‌های روی زمین مانده و تدوین و اجرای بی‌ وقفه پروژه‌های متنوع ، چه از نظر کیفیت و چه کمیت شرایط نامطلوب فعلی‌ را سر و سامان داده و در یک کلام بخش پارک‌ها و فضای سبز شیراز را از خواب و خماری خارج و شور و نشاطی در خور به آن ببخشند. اما نیازهای فوری در این حوزه:

الف) ساخت چندین پارک متوسط و بزرگ در مدت زمان کوتاه و با سرعت عمل بالا جهت جبران کمبود تعداد پارک‌های شیراز

ب) طراحی و ساخت  مداوم چندین پارک حاشیه ی‌‌ در مجاورت بلوارها و خیابانهای شهر

ج) طراحی ، سخت و نصب المانها و نمادهای سبز، دیواره‌های سبز، ٔپل‌های سبز ، گلدانهای منحصر بفرد و زیبا و... در جای جای شهر

د) استفاده از مدیران و مهندسین برجسته و بروز رسانی و علمی‌ سازی روشهای کاشت، مراقبت و نگهداری از فضای سبز جهت رسیدن به کیفیت و دوام مورد نظر.

ه) دوری جستن از روش‌ها و طراحی‌های قدیمی‌ و از دور خارج شده، و استفاده از طراحی مدرن، خلاقانه و پیشرفته در فضاهای سبز جدید

و) ایجاد تنوع در گونه‌های گیاهی مصرفی و آغاز استفاده از گونه‌های جدید که تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته اند.

 

 

۶. ساماندهی مشاغل مزاحم و آلاینده  : در شهرداری شیراز سازمانی داریم به نام " ساماندهی مشاغل" که همگان می‌‌پرسند واقعا این سازمان کدام مشاغل را ساماندهی کرده است؟ با کدام مشاغل و کارگاه‌های مزاحم برخورد کرده و عملکرد این سازمان چه تناسبی با اینهمه مشاغل مزاحم دارد؟ اصناف و مشاغلی که به خصوص در ورودی‌های شهر ، منظر شهری را نازیبا و فضای معابر را آلوده کرده اند. باید پذیرفت که اقداماتی که در این حوزه صورت گرفته بسیار ناکافی است. مثلا برای تعطیلی مشاغل مزاحم نظیر کارگاه ها، تعمیرگاه ها، مصالح فروشی ها، و...از سمت بلوار امیرکبیر، ٔپل فسا، دروازه قرآن، ورودی سمت سپیدان چه کار مثبتی صورت گرفته؟ چه تعداد از آنها جمع آوری و به مکانهای جایگزین منتقل شده اند. پاسخ روشن است : تقریبا هیچ کاری ! حالا به همه اینها پدیده نوظهور وانت بار‌های میوه و دست فروشان را هم باید اضافه کرد! شهری که ادعای توریستی ، سیاحتی و زیارتی بودن را دارد مستحق چنین صحنه‌ها و مزاحمت هایی نیست و اگر با برنامه ی‌‌ مدون و زمان بندی شده این مشاغل مزاحم و آلاینده از چهره شهر پاک و به مکان مناسب منتقل نشوند باید پذیرفت که زخم‌ها و نازیبأیی هایی که اینان بر چهره شهر توریستی و تاریخی‌ شیراز ایجاد کرده اند روز به روز زشت تر و عمیق تر میشود و برخورد با این مشاغل مزاحم روز به روز سخت تر. باید شورای جدید غفلت انجام شده در این بخش را پایان داده و با جدّیت و در مدت زمان مشخص و توسط شهرداری و همراهی نهاد‌های قانونی‌ و قضایی نسبت به حل معضل کارگاه‌ها و مشاغل مزاحم و آلوده کننده شهر زیبای شیراز اقدام نماید.

 

۷) ایجاد تحول در انتخاب مدیران شهرداری :  یه کلانشهر که در جستجوی پیشرفت و توسعه پایدار و پر شتاب است مدیرانی می‌خواهد که چند خصوصیات بارز را داشته باشند : 

_ تخصص و تسلط در حوزه مربوطه

_ به روز بودن با علوم و روش‌های جدید

_ قاطعیت، شجاعت، و تسلیم ناپذیری در برابر فشارهای غیر قانونی‌

_  برخورداری از خلاقیت، نو آوری و تحول خواهی‌

_ پر توقع بودن نسبت به پیشرفت شهر و سیری ناپذیری در خدمت به شهر و شهروندان

_ قرار داشتن در حد و اندازه و توان مدیریت در یک کلانشهر

با این اوصاف و یک نگاه و بررسی مدیرانی که در حال حاضر در کنار شهردار شیراز قرار دارند می‌توان به این جمع بندی رسید که برخی‌ از این مدیران از فاکتور‌ها و توان لازم بدور هستند و یا در حد و اندازه شیراز نیستند. برخی‌ شهرداران مناطق یا مدیران سازمانهای تابعه شهرداری تحرک و جوش و خروش لازم را نداشته و از خلاقیت و قاطعیت لازم فاصله دارند. برخی‌ دیگر نیز در حد و اندازه شیراز نیستند گرچه شاید بتوانند به عنوان یک مدیر موفق در شهرهای کوچک ۱۰۰- ۲۰۰ هزار نفری خدمت کنند. امید شهروندان این است که در دره جدید فعالیتهای شهرداری شیراز مدیرانی که به روز مرگی و یکنواختی افتاده اند یا از اندازه و قدرت لازم به دور هستند مرخص شده و شهردار شیراز مدیرانی توانمند و برجسته را در بخشهای مختلف به کار گیرد...مدیرانی خوش فکر و تحول خواه که طاقت نداشته باشند برخی‌ ضعف‌ها و کمبود‌ها ماه‌ها و سال‌ها در پناه بی‌توجهی و کم تحرکی مدیران ، به عنوان یک معضل باقی‌ بماند. مدیران شهرداری شیراز نه فقط در برنامه و سخن بلکه در عمل باید ثابت کنند که آماده اند شهر را متحول و پیشرفته کنند و وجود آنها در جای جای شهر حسّ شود...و این توقع زیادی برای شیراز بزرگ نیست.

 

در بخش سوم و پایانی این گزارش به سایر نیازها و مطالبات شهر شیراز خواهیم پرداخت.


chocolate
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:59 ب.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your blog.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come
here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Exceptional work!
یکشنبه 20 مرداد 1392 05:03 ب.ظ
چرا در مورد جام ملت های آسیا 2019 هیچ موضع گیری نکردی؟
واقعا که
این یک لکه سیاه در کارنامه این وبلاگ بود
ما که اصلا انتظار نداشتیم
پاسخ عبدالرضا : دوستان به اندازه کافی‌ موضع گیری کردند و ما هم خوشحال خواهیم شد اگر این میزبانی به شیراز برسد...ضمنا با کمی‌ واقع بینی‌ به این نتیجه می‌رسید که امروز داریم تاون ضعف‌های دیروز را پس میدهیم...و امروز هم اگر کمبودها و هشدار‌ها جدی گرفته نشود فردا و فرداها باید شاهد نادیده گرفتن شیراز در عرصه‌های دیگر باشیم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر