تبلیغات
شیراز من - ۱۱ مطالبه جدی شیرازی‌ها از شورای جدید و شهردار ( بخش اول )

شورای شهر جدید شیراز به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد و با استمرار کار شهردار فعلی‌ یا انتخاب شهردار جدید راه جدید توسعه و پیشرفت شیراز را در ۴ سال آینده آغاز خواهد نمود. امروزه شهروندان کلانشهر شیراز که فعالیتهای عمرانی شهر را به دقت رصد میکنند با بالا بردن به حق سطح توقعات و مطالبات خود خواستار جبران عقب ماندگیها و پیشرفت شهر به بهترین و به روز‌ترین شکل ممکن هستند...انتظار عمومی‌ مردم از شورا و شهردار این است که شیراز در اکثر زمینه‌ها نه تنها از بقیه کلانشهر‌های کشور عقب‌تر نباشد بلکه از آنها سبقت گرفته و به الگویی برای شهرهأیی  تبدیل گردد  که زمانی‌  از شیراز جلوتر بوده یا هستند. اینک با نگاهی‌ کلان نگر و جامع در گزارشی ۳ قسمتی‌ به ۱۱ نیاز و مطالبه عمومی‌ از فعالیت‌های ۴ سال آینده شهرداری و شورا می‌پردازیم.

   ۱. استمرار و افزایش پروژه‌های عمرانی :   تحرکی که در سالیان اخیر در جهت فعالیت‌های عمرانی در شهر شیراز آغاز شده است ضمن خشنودی شهروندان مژده‌ آینده روشنی برای شیراز را میدهد. لذا اعضا شورا و شهردار باید ضمن ادامه این روند ،  حجم کارها و پروژه‌ها را دگرباره افزایش دهند. هدف ساخت ۳۵ تقاطع چند سطحی و بزرگراه تا سال ۹۶ در صورتی‌ دست یافتنی است که شهرداری سرعت پروژه‌ها را افزایش دهد. امروزه برای کلانشهری که می‌خواهد به سرعت رشد کند ساخت یک تقاطع یا بزرگراه نباید بیش از ۱۸ ماه به طول بکشد و عقد قراردادهای ۲۴ تا ۳۶ ماه برای چنین طرح هایی در شیراز هیچ توجیهی‌ ندارد. ضمن اینکه قبل از آغاز هر پروژه می‌بایست با بهره گیری از مطالعات دقیق و مهندسین مشاور ، مشکلات تاسیسات و تملک حل شود تا وقفه هایی نظیر پروژه‌های ستار خان ، دلگشا ، تونل سعدی و... که با ایجاد تأخیر و کندی در پروژه، زخم بر چهره شهر مینشاند تکرار نگردد. بطور خلاصه روند فعالیت‌های عمرانی در ۴ سال آینده نیازمند عوامل زیر است:

الف) افزایش سرعت هر پروژه و کاهش زمان اجرا به حداکثر ۱۸ تا ۲۰ ماه

ب) حل مشکل تملک و جابجایی تأسیسات قبل از اعلام کلنگ زنی‌

ج) بالا بردن بار علمی‌، فنی و کارشناسی پروژه‌ها با بهره گیری از پیشرفته‌ترین علوم و ابزارهای صنعت راه و شهرسازی در جهان

د) توجه به هدف گذاری احداث ۳۵ تقاطع چند سطحی و چندین بزرگراه ظرف مدت ۵ سال آینده


۲.توریستی سازی شیراز و جذب توریست به شکل واقعی :   با وجود معروف بودن شیراز به شهر توریستی باید پذیرفت که درامد زایی مطلوب شهر در این حوزه به دلایل مختلف محقق نشده است. توریست‌های داخلی‌ اکثرا اقامت در مکان‌های عمومی‌ را برمیگزینند و حتا آذوقه خود را به همراه می‌آورند. تعداد و مدت اقامت توریستهای خارجی‌ نیز اصلا مطلوب نیست. شورا و شهرداری میتوانند با اقداماتی جدی و هدفمند تعداد و مرغوبیت توریست‌های ورردی به شیراز از شهرهای دیگر ایران و سایر کشورهای جهان را افزایش دهند و شیراز را به جایگاه واقعی توریستی خود برسانند. گرچه بخشی از این اقدامات وظیفه دولت می‌باشد . برخی‌ از نیاز‌ها و اقدامات لازم:

الف) بازاریابی گردشگری بخصوص در کشورهای دیگر. این کار که تاکنون از آن غفلت شده میتواند از طریق همکاری با مؤسسات برتر توریستی، فرهنگی‌ و تبلیغاتی جهان با معرفی‌ شیراز در سایر کشورها انجام گیرد. تمامی‌ شهرهای جهان اینک دست به " توریست یابی" در کشورهای دیگر زده اند و با خلاقیت و روشهای خاص و جدید و ارائه پکیج‌های جذاب، سعی‌ در بازار یابی‌ جهت افزایش تعداد گردشگران ورودی دارند. اگر برای تبلیغات و بازاریابی توریست در شیراز با کشورها و موسسات بین‌المللی همکاری شود قطعاً شاهد افزایش تورها و توریست‌های خارجی‌ که وارد شیراز میشوند خواهیم بود.

ب)افزایش تعداد و بهبود وضعیت تابلوهای راهنما، باجه‌های راهنما و استفاده از راهنمایان ماهر ، به شکلی‌ که هر گردشگر با ورود به شیراز بتواند به سهولت و با آرامش مکانهای مورد نیاز خود را پیدا کرده و از آنها بهره ببرد.

ج) تسهیل در کار ساخت هتل‌ها و مهمان سراها و حمایت از سازندگان آنها جهت افزایش امکانات اقامتی شهر. در این زمینه حتا باید برای علاقمندان و مالکان که متقاضی اینکار هستند تخفیفها و بسته‌های تشویقی در نظر گرفت نه اینکه جلوی پای آنها سنگ اندازی کرد.

د) برگزاری سمینارها، جشنواره ها، فستیوالها، جشنها ، کارناوالها و...در مقیاس بین‌المللی و با کیفیت،  با موضوعات هنری  و شادی افزایی که بتواند در توریست‌های خارجی‌ و داخلی‌ برای سفر به شیراز شوق و جاذبه ایجاد کند.

 

۳. توسعه بخش ترافیک و حمل و نقل

امکانات تردد و حمل و نقل در کلانشهر شیراز همچنان محدود به تاکسی و اتوبوس مانده است. و مشکلات عدیده که باعث به نتیجه نرسیدن مترو شده در کنار فقدان طرح قطار هوایی و سایر امکانات حمل و نقل پیشرفته موجب گردیده که همچنان بخش عظیمی‌ از شهروندان با آوردن خودروهای شخصی‌ به خیابانها، گره کور ترافیک شهر را کور تر کنند.عجیب این است بدون آنکه امکانات جدید و مدرن برای جایگزینی خودروها ایجاد شده باشد مدیران شهر بخصوص شهرداری مرتبا از مردم میخواهند اتومبیل‌های خود را به خیابانها نیاورند! باید اعتراف کرد شیراز در بخش ترافیک و حمل و نقل دچار یک بیماری مزمن بنام" توسعه نیافتگی " است و اقدامات زیر حداقل انتظارات شهروندان شیرازی در ۴ سال آینده است:

الف) اقدام ضربتی و سریع جهت پایان کامل و بهره برداری از خط ۱ مترو شیراز

ب) تسریع در ایجاد و آغاز بکار خطوط ۲تا ۵ مترو، که در این صورت تحول مورد نیاز در بخش حمل و نقل و ترافیک شیراز ایجاد خواهد شد.

ج) بهبود وضعیت آشفته مهندسی‌ ترافیک با ایجاد و بهبود نظارت‌های تصویری و نرم افزاری بر وضعیت ترافیک خیابانها، بهبود کمی‌ و کیفی‌ علائم و ابزار ترافیکی، ارتقا کمی‌ و کیفی‌ خط کشیهای خیابانها که در حال حاضر وضعیت نامناسبی داشته و از دوام لازم به دور هستند.

د) اصلاح هندسی و استاندارد سازی معابر و تقاطع ها

ه) آغاز مطالعه و طراحی خطوط قطار هوایی به عنوان پیشرفته‌ترین امکان تردد در شهر‌های پیشرفته جهان

و) آغاز اجرای دقیق، حساب شده و علمی‌ طرح ترافیک شیراز با لحاظ تمام جوانب...آنچه در حال حاضر به عنوان آغاز ارشادی طرح مطرح شده باعث آسیب رسانی و نا زیبایی‌ خیابانها و نارضایتی شهروندان شده و این طرح برای آغاز واقعی و به نتیجه رسیدن حتما نیازمند بازنگری و رفع اشکالات محسوس است.

 

در بخش دوم این گزارش به مابقی مطالبات مردمی از شورا و شهرداری خواهیم پرداخت.


viagra best buy vbb
جمعه 24 خرداد 1398 12:09 ق.ظ

I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be precisely what I'm looking for. can you offer guest writers to write content for you? I wouldn't mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write with regards to here. Again, awesome website!
یلدا(شیرازی)
دوشنبه 21 مرداد 1392 12:37 ب.ظ
بسیار خوب بود.فقط فضای سبز رو یادتون نره.شیرازی که به سبزی و گل و بلبل همیشه معروف بوده امروزه متاسفانه خیلی از این سرسبزی رو از دست داده که باید نه تنها جبران بشه بلکه به جایگاه زیبایی که حافظ ازش نام برده برسه...
خوشا شیراز و وضع "بی مثالش"...
پاسخ عبدالرضا : با تشکر از شما. در بخش دوم به فضای سبز پرداخته ایم
jaber
شنبه 19 مرداد 1392 01:13 ق.ظ
besiyar kamel neveshtid, az deghat shoma mamnoonam. montazer ghesmathaye baedi matlab hastaam
امین
شنبه 19 مرداد 1392 12:34 ق.ظ
مطلب خوبی بود، امیدواریم شهردار شیراز دید خودشو وسعت بده، کیفیت و سرعت پروژه ها بالابره، به زیباسازی بیشتر توجه بشه و سرانجام های بزرگ گردشگری و مترو عملی بشن
پاسخ عبدالرضا : درود بر شما امین عزیز و تمام شیرازی‌های حساس به پیشرفت شهر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر