تبلیغات
شیراز من - افتتاح بزرگترین پروژه شهری کشور و درس هایی که باید گرفت
چهارشنبه 1 خرداد 1392

افتتاح بزرگترین پروژه شهری کشور و درس هایی که باید گرفت

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

این هفته بزرگترین پروژه شهری کل کشور در تهران به بهره برداری می‌رسد، بزرگراه امام علی‌ که شمال به جنوب تهران را به هم وصل می‌کند. اما آمارهای جالبی‌ در این پروژه وجود دارد که میتواند هم الگویی برای کلانشهر‌های کل کشور باشد ، هم تلنگری جدی برای بعضی‌ها! ...این بزرگراه عظیم ۳۸ کیلومتر طول دارد و دارای ۵۶ ٔپل است و جالب اینکه همه این  پروژه با این عظمت در طول ۲ سال ساخته و آماده بهره برداری شده است! این در حالیست که صدها مورد تملک و جابجایی‌های عظیم تاسیساتی هم در طول همین ۲ سال انجام گرفته است و اینک پروژه ای‌‌ کامل که حتا بدنه سازیهای لازم در ۲ سوی بزرگراه هم انجام و تکمیل شده آماده بهره برداری است...یک بار دیگر به مشخصات کار دقت کنید: ۳۸ کیلومتر بزرگراه و ۵۶ ٔپل فقط در مدت ۲۴ ماه! 

حالا  وقتی‌ به کندی پروژه‌های عمرانی شهرداری شیراز انتقاد میشود و اعتراض می‌کنیم که چرا یک ٔپل ۲۰۰ متری یا یک زیر گذر ۱۰۰ متری ۳ سال طول می‌کشد عده‌ای ناراحت میشوند که چرا انتقاد می‌کنید! این پروژه نشان داد کلان شهر‌ها کلان نگری میخواهند و اگر به دنبال تحول عظیم در وضعیت پیشرفت و توسعه شیراز هستیم میشود طرح‌های بزرگ و متحول کننده را با مدیریت صحیح و بصورت جهادی در مدت زمان مشخص به بهره برداری رساند. اکنون  میشود پذیرفت که طرح هایی نظیر بزرگراه بر روی رودخانه خشک یا ۲ طبقه کردن برخی‌ خیابان‌ها و،،، با همین امکانات موجود در کشور ، نه تنها برای شیراز رویا نیست بلکه نیاز هاییست که باید عملی‌ شود . امروزه اجرای پروژه‌های عمران شهری با طمأنینه و سستی و آزمون و خطا و حال و هوای پروژه‌های ۲۰، ۳۰ سال پیش در کلانشهر‌ها جواب نمیدهد. تحول سازی در شهر مدیران خبره و کار ۲۴ ساعت و بی‌ توقف می‌خواهد.


how to take viagra recreationally
جمعه 24 خرداد 1398 12:09 ق.ظ

Hey very nice blog!
اقوی همساده
جمعه 10 خرداد 1392 08:53 ق.ظ
جانا سخن از زبان ما می گویی.
من برای دوستانی مه مثل کبک سرشونو تو برف می کنن و چیزی را نمی بینن و یا مثل ماهی درون یک تنگ که خیال میکنه همه دنیا همین تنگه متاسفم.این دوستان یک پروژه کوچک هم که در شیراز انجام میشه را تو بوق میکنن و به به و چه چه که شهرئاری ما تو عمران شهر و اجرای پروژه 2 ساله مه تو کشور اوله و بهترین ها تو شیراز داره انجام میشهو....من به این دوستان میگم وقتی دارید وب گردی میکنید حداقل به سایت شهرداری های اصفهان و مشهد و تبریز هم سرس بزنید تا از خواب خرگوشی بیرون بیایید و تفاوت را احساس کنید.به قول شاعر " میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا اسمان است"
سروش
پنجشنبه 2 خرداد 1392 01:21 ب.ظ
شما خواهشا بودجه ی شیراز رو هم با بودجه ی تهران مقایسه کنید و سپس اینچنین مقایسه ی داشته باشید . البته ما هم از وضعیت کنونی راضی نیستیم و کاش تمام پروژه ها مثل دو هفته ی پایانی تقاطع باهنر سرعت عمل داشتند
کامران
پنجشنبه 2 خرداد 1392 03:41 ق.ظ
امیر آقای عزیز،

بزرگراه امام علی پروژه ی بسیار بزرگ و با اهمیتی است اما نه به آن بزرگی و اهمیتی که طرفداران ستاد انتخاباتی آقای قالیباف سعی در نشان دادن آن دارند. این عده با آمار و ارقام هم دارند بازی می کنند. گویا نمی دانند که مردم در این زمانه می توانند همه ی ارقام را چک کنند.

باز هم باید یادآور شوم ه این پروژه بیسار بزرگ و تاثیر گذار است اما واقعیتهای این پروژه چیز دیگری است:
* طرح این پروژه متعلق به پیش از انقلاب است.
* شروع آن در سال 72 در زمان کرباسچی بوده.
* طول مسیری که در این دو ساله ساخته شده 16 کبلومتر است و نه 38 کیلومتر!
* از این 16 کیلومتر، 10 کیلومتر آن که فاصله ی میان "مسیل باختر" تا نزدیکی "بعثت" باشد با تملک خانه ها و بافت مسکونی صورت گرفته و 6 کیلومتر دیگر آن در بیابانهای شرق ری می باشد.
* تملک و تخریب و زیرسازی این 10 کیلومتر در فاصله زمانی ساخت 9 کیلومتر اولیه تا قبل از دو سال پیش انجام گرفته و نه در مدت دو سال اخیر!
* از 56 پل ساخته شده در این مسیر اکثر قریب به اتفاق آنها از نوع پلهای سطح همکف دسترسی محلی می باشند که در شیراز اکثرا بر روی زیرگذرها می بینیم. برای نمونه پروژه ی تقاطع ستارخان جدا از پل روگذر، دارای سه پل دسترسی محلی از این نوع می باشد. پس می توان دید که عدد 56 پل برای چنین بزرگراهی چندان زیاد هم نیست.

در آخر باز هم تکرار می کنم که این پروژه بسیار مهم است اما این غوغای رسانه ای که در حال حاضر بر پا شده است اکثرا جنبه ی تبلیغاتی دارد آن هم به نوعی که همه ی کردیت این کار به پای تنها یک نفر نوشته شود.
رزی
چهارشنبه 1 خرداد 1392 11:12 ب.ظ
ما که نگفتیم انتقاد نکن ..گفتیم در کنار نقدات نکات مثبتی که انجام میشهه م بگو ...بعدم تهران و بودجه هاش رو با شیراز مقایسه می کنید ؟!!؟
بله شیراز هم همچین بودجه هایی از ده سال پیش داشت الان همچین پروژه هایی رو براش افتتاح میکردن
پاسخ عبدالرضا : ما هم انتظار پروژه ای‌‌ با این عظمت و گستردگی از شهرداری شیراز نداریم. ولی‌ قطعاً انتظار بالا بردن سرعت کارها تا آن حدّ را داریم
کامران
چهارشنبه 1 خرداد 1392 11:10 ب.ظ
با سلام،

دوست عزیز آقا امیر ساخت این بزرگراه از بیست سال پیش یعنی سال 1372 آغاز شده بود نه از دو سال پیش!

http://hamshahrionline.ir/details/212680

در این دو سال اخیر هم بخشی از قسمتهای جنوبی این پروژه انجام شده و نه همه ی آن.

از این گذشته به گمان من، با توجه به تفاوت فاحش بودجه شیراز و تهران، مقایسه ی این دو شهرداری کار صحیحی نمی باشد.
پاسخ عبدالرضا : دوست عزیز. تا سال ۹۰ فقط ۹ کیلومتر از این راه ساخته شده بود. و در این ۲ سال بخش عمده کار انجام شده و به ۳۸ کیلومتر رسید. بخش عمده احداث ۲۵ تقاطع و ۵۶ ٔپل این مسیر هم در این ۲ سال انجام گرفت. با احتساب این پلها تاکنون ۸۳ ٔپل یا سازه ٔپل شکل در این مسیر ساخته شده است. ما شیرازی‌ها هم بجای زیر سوال بردن چنین پروژه ای‌‌ که در تاریخ ایران بی‌ سابقه بوده بهتر است به دنبال راهی‌ باشیم تا روند عمران و پیشرفت شهرمان روند بهتر و سریعتری بگیرد. البته انتظار کارهایی در حد تهران نداریم ولی‌ در حد شهر خودمان که میتونیم از شهرداری انتظار پروژه‌های کلان داشته باشیم. الان پروژه ولی‌ عصر که می‌توان آن را بزرگ‌ترین پروژه شهری شیراز نامید در ۱ سال فقط ۱۷ درصد پیشرفت داشته است. این آمار خود شهرداری است. آیا اینگونه کار کردن را در حد نیاز‌های شیراز میدانید؟
ح
چهارشنبه 1 خرداد 1392 07:30 ب.ظ
شیرازم که قدم اولش رو با انتخاب پاک فطرت برداشته! یه فلش بک بزنید به قبلیا مشخص میشه...اما انصافا در شهرداری تهران خیلی خوب کار شده در چند سال گذشته!
علی
چهارشنبه 1 خرداد 1392 07:00 ب.ظ
فکر کنم تهران تا فبل از این بزرگراه 250 کیلومتر بزرگراه داشت شیراز چه قدر بزرگراه داره اضلا رینگی در شیراز وجود داره که آدم بتونه مسیر شمال به جنوب یا شرق به غرب رو راحت طی مسیر کنه
me
چهارشنبه 1 خرداد 1392 06:43 ب.ظ
حرف دل من...
به نظره من دیگه زیرگذر از مد افتاده زیبایی هم نداره هزینشم که میگن از ساخته پل خیلی بیشتره ! پل هایی هم که ساخته میشن کامل نیستن یه پل نمیتوه جوابگو و رفع کننده ترافیک باشه. سرعت پایین هم که از همه بدتره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر