تبلیغات
شیراز من - شهردار شیراز...ماندن یا رفتن؟ مساله این است!
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392

شهردار شیراز...ماندن یا رفتن؟ مساله این است!

   نوشته شده توسط: عبدالرضا    

دو سال و نیم قبل بود که شورای شهر شیراز اندکی‌ پس از برکنار کردن مهران اعتمادی از مقام شهردار شیراز، مهندس علیرضا پاک فطرت را به این سمت برگزید. شهردار جدید در مدت کوتاهی‌ توانست با ایجاد تحول و تحرک در پروژه‌های عمرانی توجه و حمایت شهروندان و دلسوزان شهر را جلب کند. آمدن علیرضا پاک فطرت خون تازه ای‌‌ در رگ شهر جاری کرد و اینک بعد از ۲ سال و نیم و در پایان شورای سوم ، همگان عملکرد شهردار را به نقد نشسته اند و نه شهروندان نه خود شهردار نمی‌داند بعد از آغاز شورای چهارم باز هم در سمت خود ماندنی است یا رفتنی؟ خصوصیات مثبت شهردار در این مدت، تحرک بخشی به پروژه‌های عمرانی، دید باز و نگاه روشن به مدیریت شهری و آینده نگری برای شهر بوده است. اما در کارنامه ایشان نکات منفی‌ نیز دیده میشود. عدم توجه به توسعه کمی‌ و کیفی‌ فضای سبز و بوستان‌ها و مکان‌های تفریحی ، ضعف و کم تحرکی در بخش زیبا سازی و نور پردازی، انتخاب بعضی‌ افراد کم توان و ضعیف به عنوان شهرداران مناطق و مدیران شهرداری، ضعف در بهسازی معابر، پیاده رو سازی و آسفالت خیابان‌ها و...از جمله انتقادات شهروندان به ایشان است. در یک کلام می‌توان گفت شهردار فعلی‌ همه جانبه نگر نیست چرا که نمی‌توان شهری مانند شیراز را فقط با تکیه بر چند ٔپل و تقاطع چند سطحی به پیش برد و برای رسیدن به شهر آرمانی باید به پیشرفت و توسعه در همه بخش‌ها به صورت یکسان و پر قدرت پرداخته شود. با همه این مسائل باز هم به نظر می‌رسد مهندس پاک فطرت در حال حاضر بهترین گزینه برای اداره شهر است چرا که ۲ سال و نیم زمان کافی‌ برای تحول سازی در شهر نیست. ایشان نیز باید با توجه بیشتر به نظرات شهروندان و کارشناسان و ترمیم نقاط ضعف و منفی‌ و همچنین افزایش توان فنی و کیفی‌ پروژه‌های شهری امید را دوباره در دل‌ شیرازیها زنده کنند. شیراز هنوز در بسیاری بخش‌ها دارای عقب ماندگی‌های مزمن است . مردم انتظار دارند شهردار همان تحرک و جنب و جوش ماه‌های اول کارشان را در همه بخش‌های فعالیت شهرداری به منصه ظهور برسانند. شما شهروند عزیز هم پیرامون عملکرد ایشان و بحث ماندن یا تغییر شهردار فعلی‌ نظرات خود را بیان نمایید.


مریم
دوشنبه 13 خرداد 1392 11:20 ق.ظ
سلام.بنظر من کار آقای پاک فطرت درسته.اول باید به کلیات پرداخت بعد جزئیات...یه شهر فقط با جزییات به چه درد میخوره.اونا فقط چند ماه وقت لازم داره نه بیشتر
جمعه 10 خرداد 1392 09:03 ق.ظ
به نظر من مهندس پاک فطرت در مقایسه با شهرداران قبلی ( بجز مهندس رجا) خوب کار کردن البته من می دونم ایشون توانایی های بیشتری را هم دارم.من حیث المجموع کار ایشون خوبه و من قبولشون دارم.البته اخیرا سرعت کارهای عمرانی شیراز خیلی خیلی کم شده.علت هر چه باشه امیدوارم مشکل رفع بشه و ایشون بازم شهردار اتی شیراز باشن.
م
چهارشنبه 1 خرداد 1392 01:50 ب.ظ
الان که نمیشه نتیجه گرفت خوبه یا بد ..بزارید این بد بخت حداقل پنج شیش سال بمونه و کاراش تموم کنه بعد بیاین فکر یه شهردار دیگه باشین !!
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392 07:42 ب.ظ
ایشون بهترین شهردار در تاریخ شیراز هستند
ح
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392 11:42 ق.ظ
ثبات مدیریتی نتیجه خوبی داره برای این شهر. بالاخره کار رو باید از یه جا شروع کرد و شهردار فعلی از رفع مشکل ترافیک شهر شروع کرده. قطعا اگر شهردار موندگار بشه, بعد از رفع مشکل ترافیک به سراغ موضوع بعدی میره چون نمیشه بیکار نشست! پله پله هم یه مدلشه دیگه! ضمنا همین شهردار در ساخت پل ها تمام جوانب رو با هم در نظر گرفته و افتتاح می کنه ( علائم راهنمایی, زیباسازی و ...) و این نشون میده حواسش به مطالب دیگه هم هست. ولی چیزی که الان مسلمه اینه که تمرکزش روی مسائل ترافیکیه. این رویه در شهر همسایه هم به همین شکل بود. هفت هشت سال پیش اگر اخبار رو پیگیری می کردید فقط خبر از ساخت پل و تقاطع بود و بعد از اون اعلام شد فلان سال سال ساخت پارکینگه و مثلا پارسال سال ساخت مجتمع های تفریحی و تجاری...شاید یک ده آباد بهتر از صد شهر خراب باشه...

ولی یه مطلب رو که دوستان نباید غافل بشن بحث شورای شهره! شورای شهره که سیاست های کلی و روند حرکت شهرداری رو مشخص می کنه و شهردار عامل اجراییه. همین طرح هدف 90 یا هدف 96 مصوب شورای شهر ( و به طور خاص نتیجه تفکراته آقای معینه که واقعا در مسائل عمرانی خوب عمل کرده چه در شورای شهر و چه زمانی که در سازمان عمران شهرداری بود). یعنی اگر شورای شهری بر سر کار بیاد که زیاد به این عمل گرایی ها اعتقادی نداشته باشه و بیشتر دنبال شعار باشه, شهرداری احتمالا کار چندانی نمیتونه انجام بده و این مسئله بسیااااار مهمه. همین نام گذاری های معابر شهر هم نتیجه تفکرات چند فرد خاص در شورای شهره شاید. و ایضا شورای نام گذاری که اونم از شورای شهره. در هر صورت شورا خیلی مهمه.
کامران
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392 12:55 ق.ظ
با سلام،

به نظر من آقای پاکفطرت در چند سال اخیر توانسته در شیراز نوعی نهضت عمرانی به راه بیندازد که بسیار ارزشمند بوده و قابل تقدیر است.
فراموش نکنیم که شهر شیراز پیش از آمدن شهردار فعلی نسبت به بقیه ی شهرهای همردیف از عقب ماندگی بسیاری رنج می برد. اما همانطور که برخی از دوستان ذکر کرده اند این عقب ماندگی را نمی توان به این زودی برطرف کرد و باید به شهردار بیش از این وقت داد تا طرحهای عمرانیش را به سرانجام رساند.

اما این به این معنی نیست که از عملکرد وی انتقاد نداشته باشیم. در دو سه سال اخیر شهرداری در زمینه ی عمرانی بسیار فعال بوده چنانکه شیراز پس از تهران بیشترین عمران شهری را تجربه کرده. اما در زمینه ی زیباسازی و فضای سبز پرونده ی خوبی نداشته است.

در ضمن دوستانی که شهردار را مسئول نابودی باغهای قصردشت می دانند بهتر است توجه داشته باشند که قوه قضاییه، دادگستری و تیروی انتظامی مسئول برخورد با نابود کنندگان باغها می باشند و نه شهرداری.
نیما ش
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 11:35 ب.ظ
مطمئنا رفتن مهندس پاک فطرت شیراز رو به چند سال پیش بر میگردونه ! امیدوارم شورای چهارم شهر دوباره مهندس رو توی این پست نگه داره ! این رو هم باید در نظر گرفت که در دو سال نمی توان به همه ی ابعاد و نیازهای شیراز رسیدگی کرد ، نیاز اصلی حال حاضر در شیراز ایجاد رینگ های ترافیکی هست و بعد از آن زیبا سازی و .... .
پدرام
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 09:20 ب.ظ
"""">>>لـــطــــفــــــــا بــخــوانــیــد<<<"""
اول از همه باید بگم که من به نظرات فعلی و آتی دوستان احترام میذارم؛ ولی مخالف ماندن شهردار فعلی هستم.
دو دلیل اصلی برای این مخالفت دارم، اول اینکه توی این 2.5 سال از ریاست ایشان؛ باغات شیراز(منظورم باغ هایی هست که در حوزه"ستاد آبادگری باغات قصردشت"هستند) به سرعت و با شدت زیادی تخریب شد؛ که این زیان در چندین سال آینده قابل جبران نیست. در واقع من هم وقتی در خیابان ساخت پل ها و تقاطع های چند طبقه رو میبینم خوشحال میشوم ولی در مقابل به این فکر میافتم که حفظ داشته های شیراز در اولویت هستند نسبت به پیشرفت های عمرانی این شهر...
در دومین انتقادم میخوام مستقیما شخصیت شهردار رو در مورد انتخاب اطرافیانشان بگم.
از نظر من ایشان در انتخاب اطرافیان خود تعمداً از بهترین و اصلح ترین ها استفاده نکرده اند؛ که این باعث میشود که ایشان فرد اصلی و صاحبنظر در تمامی زمینه های شهری باشند. اگر که بخوام با یک مثال منظور خودم رو بهتر برسونم، باید از یکی از اطرافیانشان که در واقع مسئول زیباسازی شهر هستند یاد کنم که ایشان حتی در زیبایی ظاهری خود توانا نیستند چه برسه به یک شهر...
amir
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 08:35 ب.ظ
بابا متن رو انگار درست نخوندینااا بنده خدا دفاع کرده - تا انتقاد هم نباشه که شهری پیشرفت نمیکنه - یه عمر گفتم گل و بلبل حالا شده شبیه کلکته :)
امین
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 06:45 ب.ظ
امیر جان درود.

همانطور که اشاره شد شهردار شیراز همچنان بهترین گزینه برای سکان هدایت شهرداری هست. با توجه به شناختی که از سیستم شهرداری و رابطه های موجود در اون پیدا کردم شهردار شیراز در برخی از موارد نظیر انتخاب معاونان و شهرداران در معذوریت و محدودیت هست و زیر فشار قرار داره. بنظر من عقب موندگی شدید شیراز که یادگار شهرداران گذشته هست باعث شده رویکرد کنونی شهردار عقب موندگی عمرانی باشه که علاوه بر جبران کمبودها باعث ایجاد ذهنیت مثبت شهروندان نسبت به مجموعه شهرداری میشه که الان هم میشه تغییر این ذهنیت را در شهروندان بخوبی مشاهده کرد.

بنظرم شهردار شیراز نیاز به 10 سال زمان داره که شیراز رو تکون اساسی بده و بنظرم اگر این زمان به اقای پاک فطرت داده بشه بخوبی این عمل صورت میگیره.

در زمینه سرمایه گذاری هم فضای خیلی بدی ایجاد شده بود که الان فضا بهتر شده شکر خدا

در زمینه زیباسازی هم افداماتی شروع شده که کافی نیستن و باید بیشتر و صد البته با معیارهای روز پیش برن

در زمینه فضای سبز هنوز هیج فعالیت خاصی دیده نمیشه

در زمینه تفریحی وعده هایی داده شده نظیر پارک ابی برف فروشان، شهر پایدار، شهر عتیق، پارک 200 هکتتاری که امیدوارم امسال شروع به ساخت بشن
پاسخ عبدالرضا : درود بر شیراز ۱۴۰۰ (:
فرهاد
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 04:11 ب.ظ
به نظر من مهندس پاک فطرت علیرغم داشتن برخی کاستی ها بهترین شهردار شیراز در دهه های اخیر بوده است و با حضور ایشان در مجموعه شهرداری روح تلاش و سازندگی به کالبد شهر شیراز دمیده شد و مردم شیراز را هر روز امیدوار تر از دیروز کرد
رزی
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 01:34 ب.ظ
شما چرا همش نقد و انتقاد های منفی میکنی ؟! اینا رو بزار چیزای خوب و یژگی های مثبت شیراز و کارهایی خوبی که انجام میشه رو هم بزار ! این جوری که شما مطلب میزاری همه فکر میکنن شیراز هیچ رسیدگی بهش نمیشه !

در مورد شهردار هم الان زوده ..حداقل باید پیج شیش سال بهش وقت بدن ..مثل شهرهای و کشور های دیگه...
پاسخ عبدالرضا : این وبلاگ با رویکرد نقادانه ایجاد شده. ولی‌ فکر می‌کنم شما مطلب را خوب نخوانده اید. در همین مطلب اتفاقا نقاط قوت و ضعف شهرداری برشمرد شده و از ادامه کار شهردار حمایت شده است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر