تبلیغات
شیراز من - پایان انحصار طلبی در شورای شهر شیراز... اظهارات امید آفرین اعضای جدید شورا

بیش از ۸ سال بود که شورای شهر شیراز در اختیار طیف سیاسی خاصی‌ قرار داشت و آنها یک تنه و بدون توجه به خواستها و نظرات شهروندان تصمیم می‌گرفتند و اجرا میکردند. همین شورا بودجه شهر را به ۳۲۰۰ میلیارد تومان افزایش داد اما همواره

سوال همگان این بود که شیراز چرا همچنان روند پیشرفت کندی دارد و حتا در این ۸ سال در بسیاری زمینه‌ها دچار عقب ماندگی مجدد شد! به این چند مورد از عملکرد جناح خاص سیاسی‌ حاکم بر شورای شهر شیراز در ۸ سال اخیر تامل کنید:

* پروژه‌های عمرانی، ساخت پًل و بزرگراه: از این مورد به عنوان نقطه قوت شورا یاد میکنند. اما اشکالات محسوسی در این حوزه وجود دارد از جمله افتتاح ناقص پروژه‌های مهم بعد از ۸ تا ۱۰ سال از آغاز و با تأخیر بسیار. مانند پروژه تونل سعدی و بزرگراه کوهسار که این دومی در زمان اعلام افتتاح، فاقد بدنه سازی، پیاده راه سازی، نور پردازی، احداث و ترمیم فضای سبز و نواقص و ویرانیهای پیرامونی فراوان بود و اگر بصورت جهادی برای تکمیل آن کار شود حد اقل یکسال زمان و کار لازم دارد....پروژه کابلی ولی‌ عصر نیز برای یک منظور تبلیغاتی و انتخاباتی و بصورت کاملا ناقص افتتاح شد و همچنان خرابی‌‌ها و نابسامانیهای اطراف و زیر پًل بجای خود باقیست. در زمان افتتاح فاقد زیباسازی، نور پردازی، محوطه سازی و المان‌های لازم بوده و برای ترمیم این خرابی‌ها و تکمیل طرح و تکمیل مسیر‌های زیرین و پیرامونی پًل و فضای سبز انبوهی که از پارک ولی‌ عصر تخریب شد به یکسال وقت نیاز است. از همین رو می‌توان به  شورا و شهردار فعلی‌ شیراز لقب " مردان افتتاح پروژه‌های نیمه کاره" را اعطا کرد. ضمن اینکه برخی‌ دیگر از پروژه‌های عمرانی که همین شورا به آنها افتخار میکنند مانند طبقاتی معالی آباد، پًل رضوان و... خود به یک معضل شهری تبدیل شده اند و با ترافیک سنگین زیر و پیرامون این پًل‌ها ، می‌توان ضعف کارشناسی را در اجرای آنها به وضوح دید که معضلی جدید را پیش روی شورای شهر آینده قرار میدهد و باید برای ساماندهی این پروژه‌های اجرا شده چاره‌ای بیندیشند.

* سقوط آزاد شهر شیراز در زمینه پروژه‌های مدرن تفریحی و گردشگری در زمان زمامت ۸ ساله این طیف سیاسی بر شورا اتفاق افتاد که بی‌ خیالی پاک فطرت شهردار شیراز نیز مزید بر علت بود. نه تله کابینی ساخته شد ، نه پارک آبی‌ و پارک پرندگان، نه آکواریوم و پارک مینیاتور،نه شهر بازی، و نه موزه هنرهای معاصر و برج تاریخ و...  در این آقایان هیچ اعتقاد قلبی برای ایجاد این جاذبه‌های جدید برای شهروندان و توریست‌ها وجود نداشت و هرچه بود جلسات بی‌ خاصیت و مصاحبه‌های پوچ. در این ۸ سال شیراز از این نظر با فاصله زیاد از تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، همدان و... عقب افتاد که جبران آن سالها زمان میبرد. ایکاش این آقایان بجای تحقیر رأی مردم پاسخگوی این فرصتهای سوخته در این ۸ سال باشند.

*مسائل فرهنگی‌: ۲ شورای اخیر پس از ۸ سال یک سالن سینما یا تئاتر مجهز برای شیراز نساخت. در نامگذاری خیابانها هرگز به نظر مردم اهمیت نداد و فقط پیرو یک تفکر سیاسی خاص بود...در برنامه‌های مناسبتی مانند روز شیراز، روز سعدی و حافظ شهرداری شیراز کمرنگ‌ترین حضور را داشت که هیچ تناسبی با کلانشهر فرهنگی‌ و هنری شیراز ندارد. جهت شادی افزأیی و نشاط آفرینی در محیط شهر هیچ کاری انجام نشد و بسیاری موارد ناگفتنی دیگر.

*زیبا سازی، المان سازی، نور پردازی: از دیگر موارد عملکرد ضعف شورا و شهرداری در ۸ سال اخیر بوده. یک مراجعه به کلانشهر‌های رقیب کافیست ببینیم شیراز در این حوزه یک گام به جلو و ۳ گام به عقب برداشته. شب‌های شیراز همچنان خاموش و خمود است و مدیران هیچ اعتقادی به گردشگری در شب در این شهر توریستی نداشته اند و حتا شهرهائی کوچکتر مانند بوشهر، ارومیه، رشت و... از نظر شب آرایی و نور پردازی با اختلاف فراوان از شیراز پیشی‌ گرفته اند. از طرفی‌ درخواستهای مکرر شهروندان جهت ساخت المان‌های حجمی فاخر نظیر المان حافظ، المان برج ساعت، المان میدان گل‌سرخ ، المان کورش و... از طرف آقایان به هیچ پنداشته شده و در عمل نشان دادند اعتقادی به زیباسازی شهر ندارند.

از دیگر ضعفهای جدی و واضح شورای اخیر شیراز می‌توان به تخریب بخش زیادی از فضاهای سبز مجاور پروژه‌های عمرانی، تخریب بخشی از باغات، اهدای باغ و زمین از جیب مردم برای ایجاد اماکن مذهبی‌، احداث چند پارک با پایینترین کیفیت نظیر باغ سیب زار، پارک رحمت، باغ رستوران چمران و...که هیچ شباهتی به پارک ندارند و فاقد مبلمان لازم و امکانات پارکی‌ مناسب هستند، تأخیر‌های مکرر در تکمیل خط یک مترو بشکلی که شیراز در حال از دست دادن جایگاه سومی‌ خود در متروی کشور است و...اشاره کرد.

اما اینک که با رأی مستقیم مردم گروهی دیگر برای شورای شهر شیراز انتخاب شده اند و مردم با رأی خود به انحصار طلبی در پارلمان شهری پایان داده اند انتظار میرود تحول و تحرکی جدی در شیراز مشاهده گردد و شورای جدید شیراز را با جهشی محسوس بسمت پیشرفت کیفی‌ و کمی‌ محیط شهر پیش ببرد. با اینکه مشکلات و چالش‌های جدی از ۲ شورای قبل به شورای جدید به ارث رسیده است اما اظهارات اخیر منتخبان مردم موجب امیدواری فراوان شهروندان به آینده شیراز شده است. از جمله اینکه گفته اند تمرکز تک بعدی شهرداری روی پروژه‌های عمرانی و پًل سازی باید شکسته شود و پروژه‌های جدید باید با کارشناسی دقیق و در نقاطی که واقعا  نیاز ترافیکی وجود دارد احداث گردد و در کنار پروژه‌های عمرانی  ، باید انقلابی در بخش‌های محجور مانند پروژه‌های تفریحی روز دنیا، جذب گردشگر ، جذب واقعی‌ و عملی‌ سرمایه گذار، تمرکز جدی بر بهبود حمل و نقل با تکمیل پروژه معطل مانده مترو، ترموا مونو ریل و...ایجاد گردد که اگر این رویکرد شورای جدید بخوبی به اجرا و عمل برسد شاهد تحول و پیشرفت شیراز و پایان یکجانبه نگری و آغاز توسعه همه جانبه شهر خواهیم بود...البته همیشه سنگ اندازانی هستند که قواعد دموکراسی را قبول ندارند و حتا با الفبای اولیه دموکراسی و مردم سالاری هم مشکل دارند ، بدون اینکه شورای جدید شروع به کار کرده باشد یا حتا یک تصمیم یا مصوبه ارائه کرده باشد شروع به تخریب و سنگ اندازی کرده اند که پر واضح است که این رفتار آنها هیچ سنخیتی با انتقاد سازنده ندارد . چرا که انتقاد بعد از دیدن عملکرد معنا پیدا می‌کند و تخریب هائی که قبل از دیدن عملکرد شورای جدید از طرف اقلیت مغلوب آغاز شده نشان میدهد این طیف محدود قصد انتقام گیری از رأی مردم را دارند و از دایره انصاف و قانون خارج شده اند و به دنبال تعلقات سیاسی، حزبی و قومی هستند و پیشرفت شیراز برایشان در اولویت نیست.....به هر روی چشم امید شهروندان شیراز به نیروهای جدید و تازه نفس شورا که منتخب مردم است می‌باشد و اظهارات واقع گرایانه چند تن‌ از این منتخبین مبنی بر لزوم همه جانبه نگری در مسیر پیشرفت شیراز، امید شهروندان به  شکوفایی آینده شیراز را دو چندان کرده است. امید که در عمل نیز چنین شود و کلانشهر شیراز به شهری پیشرو و آرمانی تبدیل گشته و ضعف‌ها و عقبماندگی‌های ناشی‌ از عملکرد ۲ شورای قبلی‌ بتدریج برطرف گردد. 


سه شنبه 30 خرداد 1396 03:22 ب.ظ
آقای پاک فطرت هیچ اعتقادی به مکانهای تفریحی نداره شهر شده سیمان و بتن اونم ناقص فقط با ظاهری فریبنده که وقتی ریز میشی میبینی اساس این پلها فقط زیبایی نیست بلکه کاهش ترافیک و وضعیت حمل و نقل شهری است که هیچ کدوم این معضل رو حل نکرده. زیباسازی و مبلمان شهری در حد صفر . فضای سبزمون شده یه مشت خار تو بلوار و نرده کشی دور درختا . نه یه شهربازی درستی نه یه هتل درستی نه یه مکان تفریحی همش داره تجاری میسازه مگه این شهر چقدر تجاری می خواد امیدوارم عوض بشه پرسنل شهرداری رو کرده 4 برابر از تمام روستاها جمع کرده اورده تو شهرداری جمعیت شیراز رو بالا برده ضمنا از پروژه هایی که ایشون مدعی هست ساخته فقط یکی دو تاشو ایشون کلنگ زده وتموم کرده . به عنوان مثال پروژه پارک 580 هکتاری , پروژه های تونل های دوقلوی کوهسار مهدی پل دفاع مقدس پل های معالی آباد و خیلی از اینها زمان اعتمادی کلنگ زنی و آماده سازی شد و ایشون فقط روبانشو چید . مدیراشو نگاه کنید طوری انتخابشون کرده که خودش یه سرو گردن ازشون بالاتر باشه
دوست
دوشنبه 15 خرداد 1396 02:12 ب.ظ
نقدت بجا بود من امیدوارمداقای پاک فطرت در کنار این شورای جدید بتونن تمام کاستی های سیراز رو جبران کنن پاک فطرت نشون داده مرد عمل شورا خیلی کارشکنی میکرد تازه با وبلاگتون اشنا شدم
ماخواهان شیرازی مدرن هستیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.